Australia jest płonącą górą ognia od 6000 lat

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Gdzie znajduje się miejsce, w którym płonie najstarszy pożar węgla na świecie?
2) Od jak dawna płonie ten pożar węgla?
3) Jaką temperaturę osiąga ogień?
4) Jak pożar jest utrzymywany?
5) Jakie są możliwe przyczyny pożaru?
6) Czy są inne podobne pożary w innych częściach świata?
7) Jakie są konsekwencje intensywnego ciepła emitowanego przez pożar węgla?
8) Gdzie można zobaczyć Burning Mountain?
9) Jakie są zasady odwiedzania rezerwatu przyrody Burning Mountain?

„Niespotykany fenomen: Najstarszy węgiel płonący nieustannie od tysięcy lat odkryty w Australii”

Niespodziewanie trafili na coś o wiele bardziej nietypowego. Odkryte w Nowej Południowej Walii, w Australii, to miejsce jest domem dla najstarszego na świecie znanego pożaru węgla, który płonie od tysięcy lat bez zgaszenia.

Tajemniczy ogień płonie pod Górą Wingen już od tysięcy lat

Większość naukowców szacuje, że ogień płonie od przynajmniej 6000 lat, choć niektórzy twierdzą, że jest nawet starszy. Zlokalizowany około 30 metrów pod ziemią pod Górą Wingen, niemożliwe jest zobaczenie lub określenie rozmiaru pożaru, ale obecność unoszącego się dymu potwierdza jego istnienie.

Profesor Guillermo Rein z Imperial College London odkrywa formę kulistego ognia utrzymywanego przez pokłady węgla

Guillermo Rein, profesor nauk o pożarach na Imperial College London, sugeruje, że ogień ma najprawdopodobniej formę kulistą o średnicy od 5 do 10 metrów i osiąga temperatury 1000 stopni Celsjusza. Jest utrzymywany przez pokłady węgla pod górą, stopniowo posuwając się przez węgiel z prędkością około 1 metra na rok.

Pożar o nieznanej przyczynie: Ślad o długości 6,5 km zwiększa kłopoty

Wiek pożaru jest określany przez pomiar jego ścieżki, która sięga około 6,5 kilometra, i jego prędkość płonienia. Jednak dokładne pochodzenie pożaru pozostaje nieznane, choć jest mało prawdopodobne, żeby było spowodowane przez człowieka.

„Zniszczenia spowodowane pożarem w Burning Mountain: Profesor Reina podaje najprawdopodobniejsze przyczyny”

Najbardziej prawdopodobnymi wyjaśnieniami są uderzenie pioruna lub ognisty pożar. Post na blogu profesora Reina, dokumentujący jego wizytę w Burning Mountain, ujawnia, że intensywne ciepło wydzielane przez pożar węgla stworzyło obszar o rozmiarze 50 metrów wokół wzgórza, pozbawiony jakiejkolwiek roślinności.

Podziemne pożary węglowe: zagrożenie na całym świecie

Podobne podziemne pożary węglowe odkryto w innych częściach świata, zwłaszcza w Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Na przykład, pożar w kopalni Centralia w Pensylwanii został niezamierzenie zapalony w 1962 roku w skomplikowanej sieci opuszczonych kopalń węglowych i nadal płonie do dziś, z przewidywaną żywotnością kolejnych 250 lat.

Dodaj komentarz