Bezużyteczna skorupa półślimaka przypomina nam, że ewolucja jest procesem ciągłym.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie jest znaczenie odkrycia nowego gatunku półślimaka w Narodowym Parku Ulu Temburong w Brunei?
2) Jakie są cechy półślimaków?
3) Gdzie występują najpospolitsze ślimaki nagie?
4) Jak nazywa się nowo odkryty gatunek snuga?
5) Jakie są inne gatunki półślimaków występujące na Borneo?
6) Jakie znaczenie dla nauki ma publikacja naukowa opisująca nowy gatunek snuga?
7) Jakie są cechy Microparmarion sallehi w porównaniu do innych znanych gatunków półślimaków?
8) Jakie są dalsze kroki w badaniach dotyczących tych mięczaków?
9) Kto jest autorem zdjęcia przedstawiającego półślimaka?
10) Gdzie zostało opublikowane badanie dotyczące Microparmarion sallehi?

Nieznany gatunek półślimaka odkryty w gorących lasach Brunei dzięki badaczom.

Dotychczas nieznany gatunek półślimaka został odkryty w gorących, nizinnych lasach Narodowego Parku Ulu Temburong w Brunei, dzięki pomocy obywatelskich naukowców. Półślimaki, znane również jako „snugs” wśród badaczy mięczaków, są stworzeniami posiadającymi cechy zarówno ślimaków, jak i ślimaków nagich. Mają małe muszle na swoich plecach, które oferują ograniczoną ochronę, ale nie są wystarczające, aby mięczaki mogły się w pełni schować.

Niezwykłe odkrycie: nowy gatunek snuga odkryty na Borneo

Snugs są najbardziej pospolitymi ślimakami nagimi, występującymi na Borneo, wyspie dzielonej przez Brunei, Malezję i Indonezję. Rodzaj Microparmarion obejmuje 10 gatunków półślimaków, które zazwyczaj można spotkać w chłodnych, górskich lasach. Jednak zadziwiające odkrycie miało miejsce, gdy podczas ekspedycji prowadzonej przez Taxon Expeditions i Universiti Brunei Darussalam (UBD) w gorących, nizinnych lasach Ulu Temburong zaobserwowano nowy gatunek snuga.

Odkryto nowy gatunek ślimaka-naga: Microparmarion sallehi

Simon Berenyi, właściciel firmy odpowiedzialnej za kontrolę szkodników, zauważył nieznane śliskie stworzenie pod liściem. To obserwacja została dalej zbadana przez zoologów, którzy podejrzewali, że może to być nowy gatunek, ale do publikacji naukowej potrzebowali dodatkowych okazów. W ciągu ostatnich kilku lat liczne wizyty w Ulu Temburong doprowadziły do odkrycia większej liczby tych osobliwych ślimaków-nagich. Ostatecznie, zebrano wystarczająco dużo obserwacji, aby studenci UBD, Nurilya Ezzwan i Izzah Hamdani, wraz z obywatelskim naukowcem Harrisonem Wu z Virginii, USA, mogli sporządzić formalny opis nowego gatunku snuga, Microparmarion sallehi.

„Gatunek półślimaka Microparmarion sallehi odkryty w lasach nizinnych”

Gatunek ten został nazwany na cześć kierownika ośrodka terenowego, Muhameda Salla Abdullaha Bat, który przeszedł na emeryturę niedługo po zakończeniu projektu. Microparmarion sallehi jest jednym z dwóch znanych gatunków półślimaków występujących w lasach nizinnych, w przeciwieństwie do górskich, drugim jest M. exquadratus. Nowy gatunek snuga wydaje się być najbardziej podstawowym i prymitywnym w obrębie rodzaju, co sugeruje, że proces specjacji mógł zostać wpływany przez przesunięcie w stronę siedlisk na wyższych wysokościach.

Dodaj komentarz