Burze superkomórkowe

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie badania sugerują wzrost liczby tornad na początku wiosny?
2) W których częściach kraju oczekuje się wzrostu tornad?
3) Czym są superkomórki?
4) Jakie są skutki burz superkomórkowych?
5) Jakie prędkości osiągają podmuchy w burzach superkomórkowych?
6) Jakie są możliwe skutki wzrostu temperatury związane z zmianami klimatycznymi?
7) Jakie są przewidywane zmiany aktywności tornad na Wielkich Równinach?
8) Gdzie zostało opublikowane badanie na ten temat?

Wzrost zabójczych tornad pod koniec zimy i na początku wiosny w Polsce!

Niedawne badania sugerują, że zabójcze tornada, wywołane przez superkomórki, spodziewane są wzrastać pod koniec zimy i na początku wiosny, szczególnie w wschodnich częściach kraju, które nie są przyzwyczajone do tornad. Superkomórki są niezwykle potężnymi burzami, które są wzmocnione przez wirujący podmuch przypominający wirloch, zwanym mezosyklonem.

Potencjał niszczycielskich burz superkomórkowych

Te burze mają potencjał do wywołania niszczycielskich wiatrów, dużych gradu i gwałtownych tornad, choć nie są tak powszechne jak inne rodzaje burz. Prędkości podmuchów w burzach superkomórkowych mogą osiągać nawet 40 metrów na sekundę, przy całkowitej strukturze burzy sięgającej wysokości od 8 000 do 10 000 metrów.

Śmiertelne tornado i burze w USA: Związane z zmianami klimatycznymi, burza superkomórkowa może być coraz bardziej niebezpieczna.

Ostatnie śmiertelne tornado i silne burze w południowych Stanach Zjednoczonych były spowodowane przez ogromną burzę superkomórkową. Badania sugerują również, że w miarę wzrostu temperatury związanej z zmianami klimatycznymi liczba zdarzeń superkomórkowych może wzrosnąć, z potencjalnym wzrostem od 6,6 do 14 procent, w zależności od poziomu ocieplenia.

„Coraz wyższe temperatury powodują wzrost aktywności tornad i ekstremalnych zjawisk pogodowych”

Dzieje się tak dlatego, że wyższe temperatury dostarczają więcej energii dla burz i skrajnych zjawisk pogodowych. Chociaż aktywność tornad może nieznacznie przenieść się na wschód, skutkując większą liczbą tornad w gęsto zaludnionych obszarach, może być mniej aktywności superkomórkowej na Wielkich Równinach. Główny autor badania uważa, że te zmiany już następują.

Dodaj komentarz