Całe złoto, które zostało odkryte, zmieściłoby się w sześcianie o wymiarach 23 x 23 metrów.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie są największe odkryte kawałki złota?
2) Jak dużo złota zmieściłoby się w małej kostce o wymiarach 23 na 23 metry?
3) Jakie jest szacowane całkowite wydobycie złota w historii?
4) Skąd pochodzi większość światowej produkcji złota?
5) Kto jest obecnie największym producentem złota?
6) Jakie jest szacowane undergroundowe złoto?
7) Jakie są znane rezerwy złota, które nie są opłacalne do wydobycia?
8) Gdzie jeszcze można znaleźć znane złoża złota?
9) Czy wydobycie złota na Księżycu jest opłacalne?

Zaskakujące fakty na temat złota – Gdzie tak naprawdę skrywa się to cenne metaliczne bogactwo?

Słuchając historii o największym kawałku złota, jaki kiedykolwiek został znaleziony lub o ostatnim odkryciu złota o wadze 2,6 kilograma przez amatorskiego poszukiwacza z Australii, można by przypuszczać, że Ziemia obfituje w złoto. Niemniej jednak, mogą cię zaskoczyć informacje, że wszystkie dotychczas znalezione złoto zmieściłoby się w małej kostce o wymiarach 23 na 23 metry (75 na 75 stóp), co stanowi mniej więcej długość boiska do krykieta. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, ta kostka ważyłaby osiem razy więcej niż Statua Wolności.

Złoto – ilości wydobycia, producenci i zaskakujące fakty

Ile więc złota znaleźliśmy? Szacowana całkowita ilość wydobytego złota w historii wynosi około 187 000 ton, przy czym odkryta ilość to około 244 000 ton. I co zaskakujące, większość tego złota nadal istnieje dzięki swojej niezniszczalnej naturze i możliwości przetworzenia. Przypadające rocznie około 2756 do 3307 ton złota jest wydobywane, a ponad 30 procent światowej produkcji pochodzi z kopalni Witwatersrand Basin w RPA. Obecnie największym producentem złota jest Chiny, a największy kompleks górniczy Nevada Gold Mines w Stanach Zjednoczonych produkuje rocznie 99 223 kilogramy (3,5 miliona uncji) złota.

Złoto w ziemi – ile jeszcze jest nieodkryte?

Ale ile złota jest wciąż ukryte w ziemi? Złoto występuje w skorupie ziemskiej w stosunkowo rzadkiej ilości 0,0013 części na milion. Porównując to do najrzadszego kruszcu szlachetnego, który występuje w zaledwie 0,000037 części na milion. Złoto pozostające w ziemi jest klasyfikowane jako „rezerwy”, gospodarczo opłacalne do wydobycia przy obecnych cenach, lub „zasoby”, które wymagają dalszych badań lub wyższych cen, aby było ekonomicznie opłacalne. Według amerykańskiego Instytutu Geologicznego, szacuje się, że rezerwy złota znajdujące się pod ziemią wynoszą około 57 000 ton, co stanowi około 20 procent jeszcze nie wydobytego złota. Sugeruje to, że wszystkie znane rezerwy złota mogą zostać wydobycie w nieco ponad 17 lat. Niemniej jednak, postęp w technologii wydobycia czyni odkrywanie nowych złóż łatwiejszym i bardziej opłacalnym, co sprawia, że nie jest prawdopodobne, abyśmy w najbliższej przyszłości wyczerpali całe złoto Ziemi. Obecnie firmy górnicze gromadzą się w Victorii, w Australii, aby korzystając z doskonałej wiedzy na temat formacji skalnych i nowoczesnych urządzeń wiertniczych zwiększyć wydajność.

Dodaj komentarz