Chiny kopią 10 000-metrową dziurę w Ziemi

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jaką głębokość ma otwór, który rozpoczęli naukowcy w Chinach?
2) Jakie skały naukowcy mają na celu dotarcie w trakcie tego projektu?
3) Jakie korzyści mogą płynąć z tego projektu?
4) Który otwór jest obecnie najgłębszym otworem wykonanym przez człowieka na świecie?
5) Czego dowiedzieli się naukowcy podczas projektu Kola w Rosji?
6) Jakie utrudnienia mogą wystąpić podczas wiercenia w skorupie ziemskiej?
7) Jak opisuje Sun Jinsheng z Chińskiej Akademii Inżynierii trudności, jakie stają przed chińskim projektem?
8) Jaką grubość ma średnio skorupa ziemskiej na lądzie?

Chińscy naukowcy podjęli najgłębszą próbę w kraju – drążenie 10 000-metrowego otworu w skorupie ziemskiej w poszukiwaniu 145 milionów letnich skał z okresu kredowego.

Naukowcy w Chinach rozpoczęli wiercenie otworu o głębokości 10 000 metrów w skorupie ziemskiej, co jest najgłębszym dotychczasowym próbą w kraju. Zespół ma na celu dotarcie do skał z okresu kredowego, które pochodzą sprzed 145 milionów lat.

Innowacyjny projekt identyfikacji zasobów mineralnych i zagrożeń środowiskowych

Ten projekt, który rozpoczął się we wtorek, może być wykorzystany do identyfikacji zasobów mineralnych oraz oceny zagrożeń środowiskowych, takich jak trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne. Pomimo imponującej głębokości, ten otwór nie będzie rekordzistą pod względem najgłębszego otworu wykonanego przez człowieka na świecie, ponieważ ten tytuł należy do Kola Superdeep Borehole w Rosji.

’Odkrycia z projektu Kola potwierdzają teorię tektoniki płyt’

Podczas przeprowadzania projektu Kola, który trwał od 1970 roku do wczesnych lat 90., zespół odkrył, że skały głęboko pod powierzchnią Ziemi są znacznie bardziej mokre niż przewidywano. Dodatkowo odkryli, że pod granitem skorupy kontynentalnej znajduje się granit metamorficzny, co dostarcza dowodów na teorię tektoniki płyt.

Wyzwania wiercenia w skorupie ziemskiej: Amerykański niepowodzenie, chińskie wyzwanie.

Wiercenie w skorupie ziemskiej nie zawsze jest łatwe, jak pokazuje nieudana próba amerykańskiego zespołu w latach 60. Niemniej jednak chiński projekt wciąż staje przed znaczącymi wyzwaniami. To przedsięwzięcie jest porównywalne do prowadzenia dużego ciężarowego samochodu po dwóch cienkich stalowych linach, tak jak opisuje Sun Jinsheng z Chińskiej Akademii Inżynierii.

Dodaj komentarz