Czy Jurassic Park miał rację, że wizja T. Rexa oparta była na ruchu?

Spread the love

Stój tak nieruchomo, jak chcesz, Alanie, Tyranozaur i tak cię widzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie słowa zostały wypowiedziane w scenie z filmu Jurassic Park?
Kto przeprowadził projekt „DinoMorph” w 1993 roku?
Jakie zwierzęta zostały porównane do dinozaurów w badaniu?
Jakie zwierzę miało podobny wzrok do Tyranozaura?
Jakie dinozaury miały ograniczone widzenie stereoskopowe?
Które dinozaury miały kształt głowy umożliwiający większe pole widzenia stereoskopowego?
Jaka strategia dr. Granta nie mogłaby zagwarantować mu ucieczki przed Tyranozaurem?

Pozostań zupełnie nieruchomy. Zdolność stworzenia do widzenia opiera się na ruchu. Te słowa zostały wypowiedziane w scenie z filmu Jurassic Park, w której Dr Alan Grant i Ian Malcolm unikają wykrycia przez włóczniowego Tyranozaura, pozostając w bezruchu. Jednak, pomimo ekscytującego przedstawienia tego konceptu w filmie, nie jest on całkowicie poprawny w science fiction.

W 1993 roku projekt „DinoMorph”, pod przewodnictwem profesora Kenta Stevensa z Uniwersytetu Oregonu, dostarczył przeciwnych dowodów. Projekt wykorzystał cyfrowe modele i sztuczne oczy, aby oszacować pola widzenia dinozaurów, w tym Tyranozaura, jak również porównane do nich współczesne zwierzęta: aligatory, strusie i orły. Wyniki ujawniły, że wzrok Tyranozaura byłby podobny do wzroku jastrzębi, nie opierający się wyłącznie na ruchu. W rzeczywistości, ich zdolności wzrokowe byłyby porównywalne do zwierząt takich jak jastrzębie o znakomitym widzeniu w ciągu dnia.

Późniejsze badania wykorzystały rzeźbione rekonstrukcje głów dinozaurów, aby zbadać ich widzenie stereoskopowe. Ta badania wskazały, że niektóre teropody, takie jak Allozaur i Czarodontozaur, miały ograniczone widzenie stereoskopowe ze względu na położenie oczu i kształt pyska. Z drugiej strony, Tyranozaur wraz z Daspletozaurem, Nanotyrannusem, Welociraptorem i Troodonem, posiadały kształt głowy i oczu, które umożliwiały większe pole widzenia stereoskopowego. W porównaniu, ich widzenie byłoby podobne do współczesnych drapieżnych ptaków znanych ze znakomitego widzenia stereoskopowego.

Strategia Dr. Granta polegająca na pozostaniu nieruchomym nie mogłaby zagwarantować mu ucieczki przed Tyranozaurem ze względu na położenie jego oczu i pyska.

Dodaj komentarz