Czym są meksykańskie skaczące fasolki?

Spread the love

To może wyglądać jak magia, ale jest to naprawdę genialna taktyka przetrwania.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Co robi nasiono w środku strąka?
2) Jakie jest zastosowanie tego zjawiska?
3) Jak nazywane są meksykańskie strąki skaczące?
4) Gdzie ćmy składają jaja?
5) Co wykluwa się z tych jaj?
6) Jaką strategię przetrwania mają meksykańskie strąki skaczące?
7) Jakie badania przeprowadzili fizycy z Uniwersytetu w Seattle?
8) Jakie warunki muszą zachodzić, aby larwy wykluły się z nasion?
9) Jak przebiega proces metamorfozy u meksykańskich strąków skaczących?
10) Jak długo żyje ćma skacząca?

Nasiono w środku strąka miga i skacze, tworząc niezwykły widok. To zjawisko często jest wykorzystywane w celach rozrywkowych, ale tak naprawdę jest naturalną częścią cyklu życia owadów i może pomóc im przetrwać w ich trudnym środowisku.

Meksykańskie strąki skaczące to właściwie gatunek ćmy rodzimej dla Meksyku, naukowo znane jako Cydia saltitans lub ćma strąkowa. Wiosną ćmy składają jaja w kwiatach krzewu o nazwie Sebastiania pavoniana. Z tych jaj wykluwają się larwy, które żerują, przedostając się do niezdolnych do rozsiewania się zielonych strąków.

Kiedy strąki dojrzewają i spadają na ziemię, stają się twarde, nadal zawierając żywe larwy. Tak więc są to właściwie strąki nasienne, a nie fasolki. Ruchome skakanie meksykańskich strąków skaczących jest wywoływane przez umieszczenie ich w dłoni, ponieważ larwy reagują na ciepło ciała i szukają chłodniejszych miejsc. Uważa się, że jest to strategia przetrwania, opracowana w celu znalezienia cienia w palącym słońcu meksykańskich pustyń.

Fizycy z Uniwersytetu w Seattle przeprowadzili badania i zaobserwowali, że przypadkowe ruchy larw pomagają im znaleźć cień, aby przetrwać gorące dni, minimalizując szanse na nieznalezienie cienia. Meksykańskie strąki skaczące mają krótkie, ale intensywne życie, gdyż larwy mogą pozostawać w stanie uśpienia wewnątrz nasiona przez miesiące, dopóki nie zachodzą korzystne warunki.

Następnie przechodzą w stadium poczwarki i przechodzą przez metamorfozę, w wyniku której pojawia się srebrna ćma z strąka skaczącego. Niestety, ćma żyje tylko kilka dni, podczas których się rozmnaża i składa jaja, aby kontynuować unikalny cykl życia meksykańskich strąków skaczących.

Dodaj komentarz