Dlaczego złoto stało się podstawowym elementem waluty?

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Dlaczego ludzie nie wybrali miedzi ani einsteinu jako waluty?
2) Dlaczego złoto jest idealnym wyborem jako waluta?
3) Czy złoto jest nadal powiązane z jakimkolwiek systemem walutowym?
4) Od kiedy złoto było używane jako waluta?
5) Dlaczego złoto jest bardziej uznawane niż srebro jako waluta?
6) Jakie inne pierwiastki były brane pod uwagę jako potencjalne waluty?

Dlaczego złoto jest idealną walutą?

W historii ludzie nie wybrali miedzi ani einsteinu jako waluty, zamiast tego postawili na złoto. Złoto jest idealnym wyborem jako waluta, ponieważ jest nieruchliwe, rzadkie i ma niski punkt topnienia. Te cechy, połączone z kulturowymi skojarzeniami z pięknem, bogactwem i potęgą, sprawiają, że jest to wartościowe.

Złoto: jego rola w historii monetarnej

Jednak od 2013 roku złoto nie jest już powiązane z żadnym rozpoznawanym systemem walutowym, co oznacza, że nie można go używać jako bezpośredniej metody płatności. Niemniej jednak, złoto odgrywało znaczącą rolę w systemach monetarnych od czasów starożytnych. Pierwsze złote monety zostały wybite przez króla Kroesusa z Lidii około 550 p.n.e.

Złoto – idealny metal do waluty, wyjaśnia inżynier chemiczny

Złoto stało się powiązane z światowymi walutami w bardziej niedawnych wiekach, w tym w feudalnej Japonii i renesansowej Europie. Nawet postacie fikcyjne, takie jak Smok Smaug z Hobbita, rozpoznawały jego wartość. Sanat Kumar, inżynier chemiczny, wyjaśnił, że złoto prawdopodobnie zostało wybrane jako idealny metal do waluty ze względu na jego chemię.

„Platyna, srebro i złoto – najlepsze wybory ze względu na ich trwałość i reaktywność”

Większość innych pierwiastków na układzie okresowym jest albo nietrwała, zbyt reaktywna, gazem lub radioaktywna. Ogranicza to możliwości do 30 potencjalnych kandydatów, w tym do rhodium, palladu, platyny, srebra i złota. Platyna ma wysoki punkt topnienia, co utrudniało prace wczesnym społeczeństwom, pozostawiając srebro i złoto jako najlepsze wybory.

Dodaj komentarz