Doskonałe zachowane jądro znaleziono w 50-milionowym skamieniałości Katydid

Spread the love

Ten poziom zachowania kilku wewnętrznych organów prawdopodobnie nigdy wcześniej nie był obserwowany w skamieniałości tego rodzaju.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Kto dokonał niespotykanego odkrycia gatunku wymarłego konika polnego?
2) Jak długo temu datowany jest ten konik polny?
3) Jakie części ciała zachowały się w tym szczegółowym skamielinowym okazie?
4) Do jakiego rodzaju należy ten gatunek konika polnego?
5) Jak został nazwany ten gatunek konika polnego i dlaczego?
6) Dlaczego to odkrycie ma duże znaczenie?
7) Co skamielina ujawnia o ewolucji Arethaea solterae?
8) Czy znalezienie śladów układu pokarmowego w okazach jest niezwykłe?
9) Jakie struktury anatomiczne odkryli badacze przy badaniu skamieniałości?
10) Gdzie została pozyskana ta skamielina?

Naukowcy dokonali niespotykanego odkrycia gatunku wymarłego konika polnego, datowanego na 50 milionów lat, który zachował mięśnie, przewód pokarmowy, gruczoły, a nawet jedno jądro. Ten szczegółowy skamielinowy okaz dostarcza cennych nowych danych na temat ewolucyjnej historii koników polnych. Gatunek ten, należący do rodzaju Arethaea, znany również jako żuczek nitkopalczasty ze względu na trawiaste kończyny, został nazwany Arethaea solterae na cześć emerytowanego patologa owadów, Leellen Solter.

Jak twierdzi główny autor, to odkrycie ma duże znaczenie, ponieważ koniki polne są rzadkie w skamieniałościach, a każde nowe odkrycie przyczynia się do naszej wiedzy na temat ich ewolucji. Skamielina ujawnia również, że Arethaea solterae rozwinięła już morfologię, która pozwalała jej na naśladowanie trawy i ukrywanie się przed drapieżnikami.

Chociaż znalezienie śladów układu pokarmowego w okazach nie jest niezwykłe, badacze byli zaskoczeni znaleziskiem włókien mięśniowych związanych z skrzydłami lub mięśniami bocznymi, „ciałem tłuszczykowym” i nawet jednym jądrem. Dalsze badania przewodu pokarmowego skamieniałości wskazały obecność jądra i przydatków z nim związanych. Zespół porównał te wyniki ze zbadanymi przy użyciu rozciętego mikroskopowo żuczkami i odkrył prawie identyczne struktury anatomiczne, co zaskoczyło badaczy.

Skamielinę pozyskano z formacji Green River, znanego stanowiska skamieniałości, które słynie z dobrego zachowania zapisów flory i fauny. Pomimo swojej reputacji, stopień zachowania w tej szczególnej skamielinie zaskoczył naukowców, czyniąc to odkrycie przełomowym. Opis tego znaleziska został opublikowany w czasopiśmie Palaeoentomology.

Dodaj komentarz