Dym z kanadyjskich pożarów lasów dotarł do Europy

Spread the love

Jakość powietrza w niektórych częściach Kanady i USA znajduje się obecnie na najniższym miejscu na świecie.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jak daleko rozprzestrzeniła się chmura czarnego węgla?
2) Kiedy ta obca chmura dotarła na wyspy Azory?
3) Jakie są skutki chmury czarnego węgla na części Europy?
4) Jaki kraj obecnie przeżywa najpoważniejszy sezon pożarowy w historii?
5) Ile ton węgla zostało uwolnionych według Europejskiego Monitoringu Atmosferycznego Copernicus?
6) Ile aktywnych pożarów działa w Kanadzie?
7) Jakie obszary zostały zniszczone przez te pożary?
8) Jakie problemy zdrowotne spowodowały pożary?
9) Jaką jakość powietrza ma obecnie Montreal?
10) Jakie kraje wykazały wzrost gęstości aerozoli?

Chmura czarnego węgla rozprzestrzeniła się na ponad 3 220 kilometrów (2000 mil) oceanu i teraz pokrywa niebo nad Portugalią i Hiszpanią. Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) zgłosił, że ta obca chmura dotarła na wyspy Azory 25 czerwca i od tego czasu przesunęła się na Półwysep Iberyjski. Składająca się z drobnych cząstek pyłu i gazów takich jak tlenek węgla, chmura spowoduje mgłę nad częściami Europy do momentu jej rozproszenia się 29 czerwca.

Obecnie Kanada przeżywa najpoważniejszy sezon pożarowy w historii, a Europejski Monitoringu Atmosferyczny Copernicus (CAMS) szacuje, że od maja uwolniono rekordowe 160 milionów ton węgla. Według kanadyjskiego centrum koordynacyjnego ds. pożarów leśnych (Canadian Interagency Forest Fire Centre) na 28 czerwca w kraju działa 487 aktywnych pożarów, z czego 253 zakwalifikowano jako niekontrolowane. Do tej pory te pożary zniszczyły obszar o powierzchni 7,9 miliona hektarów (prawie 20 milionów akrów). Oprócz ogromnych zniszczeń lasów, pożary spowodowały znaczne problemy zdrowotne publiczności, ponieważ dym dociera do zaludnionych obszarów.

Obecnie Montreal ma najgorszą jakość powietrza na świecie, a ostrzeżenia dotyczące jakości powietrza wydano w wielu miastach w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Według BBC miejsca takie jak Chicago i Michigan doświadczają „bardzo złego” poziomu zanieczyszczenia powietrza. Jednakże dym w Europie, mimo utrzymywania się na dużych wysokościach, nie ma oczekiwanego znaczącego wpływu na jakość powietrza ani nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Niemniej jednak czujniki we Francji i Hiszpanii wykazały wzrost gęstości optycznej aerozoli, co wskazuje na zamglone niebo. Satelita Terra NASA uwiecznił obraz chmury dymu, która sięga od Kanady do Europy.

Dodaj komentarz