Glow-In-The-Dark Demon Worms – Trzy nowo odkryte robaki to materiał z koszmarów.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie odkrycie dokonała grupa naukowców w centralnej Japonii?
2) Gdzie można znaleźć te unikalne bioluminescencyjne robaki?
3) Jak nazywa się rodzaj tych robaków?
4) Dlaczego organizmy używają bioluminescencji?
5) Ile gatunków bioluminescencyjnych organizmów odkryto na całym świecie?
6) Dlaczego badania nad bioluminescencyjnymi organizmami są ograniczone?
7) Kto zidentyfikował te robaki jako wartościowy obiekt badań nad bioluminescencją?
8) Jakie są cechy tych robaków?
9) Jakie dwa nowe gatunki robaków zostały nazwane na cześć nadprzyrodzonych istot z japońskiego folkloru?
10) Kogo nazwano trzeci gatunek Polycirrus na cześć?

Niesamowite odkrycie: Świecące robaki przypominające postaci z japońskiego folkloru odkryte w Japonii

Grupa naukowców w centralnej Japonii dokonała intrygującego odkrycia trzech wcześniej nieznanych gatunków świecących robaków, które przypominają istoty z japońskiego folkloru. Te unikalne bioluminescencyjne robaki z rodzaju Polycirrus można znaleźć w różnych częściach Japonii i zostały nazwane na cześć mitycznych istot oraz znanego japońskiego biologa morskiego.

Bioluminescencja – tajemnice i bliżej nieznane światło w przyrodzie

Bioluminescencja to proces, w którym organizmy wytwarzają światło poprzez reakcję chemiczną zwana chemiluminescencją. Ta reakcja produkuje bardzo małą ilość ciepła, dlatego nazywa się je „zimnym światłem”. Organizmy używają tego światła, aby przyciągnąć partnerów lub zdobycz, a niektóre nawet używają go do odstraszania drapieżników. Pomimo swojej błyskotliwości, bioluminescencyjne organizmy są dosyć rzadkie, odkryto ich zaledwie około 7 000 gatunków na całym świecie, głównie w oceanie. Ze względu na niewielką ilość dostępnych dla badań okazów, ich badania są ograniczone. Dlatego odkrycie tych nowych demonicznych robaków jest szczególnie ekscytujące.

Naukowcy odkrywają nowe gatunki bioluminescencyjnych robaków w Japonii

Naukowcy z Uniwersytetu Nagoya pod kierownictwem Naoto Jimiego zidentyfikowali robaki z rodzaju Polycirrus jako wartościowy obiekt badań nad bioluminescencją na podstawie wcześniejszych badań. Jednak później zorientowali się, że to, co pierwotnie uważali za jeden gatunek Polycirrus, tak naprawdę było trzema odrębnymi gatunkami. Te małe robaki znajdują się zazwyczaj w płytkich wodach w Japonii, takich jak rzeki, strumienie i wybrzeże. Są znane ze swoich tentakli, które emitują jaskrawy niebiesko-fioletowy blask, nadając robakom nienaturalny wygląd.

Nowe gatunki robaków nazwane na cześć japońskich nadprzyrodzonych istot i szanowanego badacza

Ze względu na te cechy badacze postanowili nazwać dwa nowe gatunki robaków na cześć prominentnych nadprzyrodzonych istot z japońskiego folkloru. Jeden z nich nazwano Polycirrus onibi, na cześć yokai zwanej onibi (ognisty demon), która kusi podróżnych do zguby w odległych miejscach. Drugi nazwano Polycirrus aoandon, na cześć duchopodobnego yokai, który sprawia, że płomienie lampionów stają się niebieskie w pobliżu. Trzeci gatunek, Polycirrus ikeguchii, nazwano na cześć Shinichiro Ikeguchiego, byłego dyrektora Akwarium Notojima, który przyczynił się do odkrycia robaka w regionie Notojima w Japonii.

Dodaj komentarz