Jak promieniowanie z Czarnobyla zmieniło DNA ich psów

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie substancje zostały uwolnione po eksplozji w Czarnobylu?
2) Jakie obszary zostały dotknięte przez rozprzestrzenienie radioaktywnych substancji?
3) Co badacze obecnie analizują w Strefie Wyłączenia Czarnobylskiej?
4) Jakie gatunki zwierząt zostały najbardziej dotknięte przez katastrofę?
5) Jakie obszary zapewniają teraz leczenie i żywność dla populacji psów w CEZ?
6) Jakie grupy psów można znaleźć w strefie CEZ?
7) Jakie różnice genetyczne zostały odkryte między populacjami psów w strefie CEZ?
8) Jak naukowcy mogą wykorzystać odkrycia dotyczące populacji psów w strefie CEZ?
9) Jakie skutki promieniowania naukowcy starają się zrozumieć za pomocą tych badań?
10) Jakie strategie przystosowania się do skutków promieniowania naukowcy mają nadzieję opracować na podstawie tych badań?

Niszczycielskie płomienie: Pożary po katastrofie w Czarnobylu rozprzestrzeniają radioaktywne substancje w Europie i Ameryce Północnej

Pożary, które trwały przez dziesięć dni po eksplozji, uwolniły radioaktywne substancje chemiczne, które rozprzestrzeniły się w całej północno-wschodniej Europie, na kontynencie, a nawet w Ameryce Północnej. Strefa Wyłączenia Czarnobylska (CEZ), obszar o powierzchni 2600 kilometrów kwadratowych (1615 mil kwadratowych), który ucierpiał najbardziej w wyniku katastrofy, pozostaje od tego czasu niezamieszkała.

„Długotrwałe skutki promieniowania na psy w CEZ: porównanie do skutków na żaby w pobliżu Czarnobyla „

Badacze obecnie analizują wpływ długotrwałej ekspozycji na promieniowanie na psy zamieszkujące CEZ. Choć skutki promieniowania na żaby w pobliżu Czarnobyla zostały zbadane, a wyniki zaskoczyły, ssaki w CEZ otrzymały znacznie mniej uwagi. Bezpośrednio po eksplozji populacje zwierząt w strefie znacznie zmniejszyły się. Jednak pewne populacje zwierząt mogą rozwijać się bez ingerencji człowieka, co widać w rosnących populacjach zwierząt w strefie zdemilitaryzowanej w Korei. Podczas gdy niektóre gatunki w pobliżu Czarnobyla odzyskały się niemal 37 lat po katastrofie, wiele z nich nie odzyskało.

„Wolno żyjące psy domowe: ocalałe potomstwo ewakuowanych zwierząt domowych w CEZ”

Obecnie wolno żyjące psy domowe znajdujące się w CEZ uważa się za potomstwo zostawionych za sprawą ewakuacji zwierząt domowych. Chociaż niektóre psy były ubijane, aby kontrolować rozprzestrzenianie się promieniowania, część zdołała przetrwać i otrzymywała nawet opiekę od pracowników porządkowych. Dziś niektóre obszary w strefie zapewniają leczenie i żywność dla populacji psów.

Badanie populacji psów czarnobylskich: trzy odrębne grupy odkryte w strefie

Powołano Inicjatywę Badań nad Psem Czarnobylskim, aby zajmować się rosnącą populacją, która wcześniej liczyła około 800 psów. Badania wykazały istnienie trzech osobnych grup psów w strefie: jedna grupa znajduje się w pobliżu miasta Czarnobyl, około 15 kilometrów od elektrowni; druga grupa występuje w samym obszarze Elektrowni Jądrowej Czarnobyl, a trzecia grupa znajduje się w pobliskim mieście Slawutycz, gdzie mieszkańcy wciąż przebywają, a skażenie jest mniejsze.

Dodaj komentarz