Lava Vs Magma: Jakie jest różnica?

Spread the love

Jeśli przechowujesz lampę lawową w piwnicy, staje się ona lampą magmową.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Kto wyjaśnia naukę dotyczącą lawy magmowej?
2) Jak definiuje się magmę i lawę?
3) Gdzie zazwyczaj znajduje się magma?
4) Gdzie pojawia się lawa?
5) Jak można opisać Ziemię pod względem struktury?
6) W jakim stanie utrzymuje się magma między dolną skorupą a górnym płaszczem?
7) Jak magma może się wydostać na powierzchnię Ziemi?
8) Jakie substancje zawiera magma?
9) Jak różne rodzaje magmy różnią się od siebie?
10) Jakie korzyści przynosi zrozumienie rodzajów i lepkości lawy i magmy naukowcom?
11) Co zaleca się nie robić w przypadku wulkanów?

Nauka dotycząca lawy magmowej jest wyjaśniana przez Amerykański Instytut Geologiczny. Definiują oni magmę i lawę jako rodzaje magmy płynnej, gdzie magma zostaje uwięziona pod ziemią, a lawa to magma płynne, które dociera na powierzchnię Ziemi i nadal płynie.

Magmę zazwyczaj znajduje się pod wulkanami, podczas gdy lawa pojawia się tylko w momencie wypłynięcia na powierzchnię. Ta strona internetowa wspomina również, że znaczne ilości lawy można znaleźć na dnie oceanu w środkowych grzbietach oceanicznych.

Ziemia jest opisana jako posiadająca warstwową strukturę składającą się z jądra wewnętrznego, jądra zewnętrznego, płaszcza i skorupy. Magmę można znaleźć między dolną skorupą a górnym płaszczem, gdzie wysokie ciśnienie i temperatura utrzymują ją w stanie płynnym i płynącym. Może ona się wydostać przez pęknięcia w skorupie lub przez wulkany, wtedy staje się lawą.

Magma zawiera rozpuszczone gazy i różne minerały, przy czym procentowa zawartość krzemionki wpływa na jej właściwości. Różne rodzaje magmy mają różne właściwości i temperatury. Magma maficzne jest najgorętsze, osiągając temperatury od 1000 do 1200 °C i zawierając około 47-63 procent krzemionki. Natomiast magmy krzemionkowe mają ponad 63 procent krzemionki i są bardziej lepkie. Lavy zawierające ponad 69 procent krzemionki są nazywane ryolitami.

Zrozumienie rodzajów i lepkości lawy i magmy pomaga naukowcom przewidywać, jak płynie lawa i zapobiegać szkodom. Jednak zaleca się nie próbować próbować smakującej lawy ani próbować zatkać wulkan betonem.

Dodaj komentarz