Lew Widziany w Narodowym Parku Czadzkim Po 20 Latach Uważany za Wymarłego

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie są najnowsze wieści z Czadu?
2) Co opisuje oświadczenie ze strony Wildlife Conservation Society?
3) Jak zdefiniowano status lwa według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody?
4) Jak zmieniała się liczba populacji lwów w ciągu ostatnich trzydziestu lat?
5) Gdzie znajduje się lokalizacja Sena Oura?
6) Jakie problemy mieli lwie populacje w przeszłości?
7) Jak sytuacja poprawiła się niedawno w zakresie ochrony lwów w Czadzie i Kamerunie?
8) Jakie są perspektywy dla ogólnej populacji dzikich lwów?
9) Dlaczego obecność zdrowego lwiątka w okolicy jest powodem do świętowania?
10) Jakie słowa wyraził Luke Hunter w odniesieniu do obecności lwiątka?

„Powrót dzikiego lwa do Czadu – pierwsze obserwacje od dwudziestu lat”

W tym tygodniu z Czadu nadeszły ekscytujące wieści, gdy eksperci ds. dzikiej przyrody z Narodowego Parku Sena Oura ogłosili pierwsze spostrzeżenie dzikiego lwa od prawie dwudziestu lat. Co więcej, samica lwa wydaje się dobrze prosperować. Uchwycona na odległej kamerze w lutym, oświadczenie ze strony Wildlife Conservation Society (WCS), mające siedzibę w Nowym Jorku, opisuje odwiedzającego kota jako „piękną lwiątko w kwiecie wieku, wykazujące wyraźne oznaki doskonałego zdrowia.”

Lwy – zagrożone wyginięciem w Afryce

Lwy, uważane za jedne z najbardziej charakterystycznych gatunków dzikiej przyrody Afryki, są klasyfikowane jako „Zagrożone” przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) od 1996 roku. Ta klasyfikacja jest tylko o krok od wpisania ich jako „Wymarłe”, i to z dobrego powodu. Najnowsza ocena populacji lwa wykazuje, że ich liczba zmalała prawie o połowę w zaledwie trzy pokolenia.

„Wymieranie lwów w Sena Oura: alarmujące dane dotyczące populacji w Afryce”

Jednak ten niepokojący statystyczny fakt kryje jeszcze bardziej niepokojącą rzeczywistość. Ocena wskazuje, że „w większości ich występowania lwy spełniają kryterium A2 dotyczące statusu Wymarłe”, ale ten trend jest częściowo złagodzony przez niewielką liczbę izolowanych populacji w ograniczonym obszarze geograficznym. W Sena Oura, części większego obszaru krajobrazu Bouba N’djida-Sena Oura na granicy Czadu i Kamerunu, gatunek lewów jest już technicznie wymarły. WCS wyjaśnia, że w przeszłości region ten doświadczył okresu „bezwzględnego, zorganizowanego kłusownictwa”, co spowodowało 66-procentowy spadek populacji lwów w Zachodniej i Środkowej Afryce w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

Sytuacja dla dzikich lwów w Afryce nadal mroczna

Mimo że sytuacja poprawiła się niedawno dzięki silnym zobowiązaniom w zakresie ochrony ze strony rządów Czadu i Kamerunu, perspektywy ogólne nadal są mroczne. Tylko ułamek pozostałych 22 000-24 000 dzikich lwów należy do genetycznie odrębnego podgatunku zachodnioafrykańskiego i środkowoafrykańskiego, a ich populacje są „niezwykle małe i rozdrobnione”, według WCS.

Dodaj komentarz