Maluśkie piaskowe koty o ogromnym zasięgu ujawniają zachowanie nigdy wcześniej nieobserwowane u dzikich kotów.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie były cele badań nad małym gatunkiem kotów na pustyni marokańskiej?
2) Jakie badania zostały przeprowadzone w latach 2015-2019 i na jakiej ilości kotów piaskowych?
3) Jakie odkrycia zostały dokonane na temat terytorium kotów piaskowych?
4) Jakie unikalne zachowanie zostało zaobserwowane u kotów piaskowych?
5) Jakie sugeruje się zmiany w statusie ochronnym kotów piaskowych?

Odkrycia dotyczące zachowania i ekologii kotów piaskowych na pustyni marokańskiej

Badania nad małym gatunkiem kotów znalezionych na pustyni marokańskiej odkryły znaczące fakty dotyczące rodzaju Felis. Koty piaskowe, znane z największego zasięgu w obrębie tego rodzaju, zostały zaobserwowane w zachowaniu, które wcześniej nie było obserwowane u dzikich kotów. Te nocne stworzenia, występujące naturalnie na Saharze w Afryce i półwyspie Arabskim, były badane przez naukowców z Panthera, Ogrodów Zoologicznych w Rabacie i Kolonii, w celu zbadania ich ekologii i terytorium.

Koty piaskowe mają znacznie większe tereny życia niż przypuszczano

Badania prowadzone w latach 2015-2019 obejmowały zastosowanie obroży VHF na 22 kotach piaskowych, co ujawniło, że ich tereny życia są dużo większe niż początkowo sądzono. Pomimo ich małych rozmiarów, koty piaskowe posiadają rozległe terytorium porównywalne z dużymi kotami, takimi jak lamparty i tygrysy. Jeden z kotów piaskowych obserwowany był nawet na obszarze oszałamiającym 1758 kilometrów kwadratowych przez 6,5 miesiąca, przewyższając zasięg kotów nazywanych żbikiem czarno-stopym i afrykańskim w obrębie rodzaju Felis. Pomimo że tylko nieliczne koty zostały wyposażone w obroże, naukowcy zaobserwowali łącznie 47 kotów piaskowych i schwytały 41 z nich, wszystkie w dobrym stanie. Wskazuje to, że żyją one w pokoju, bez konfliktów terytorialnych.

Niezwykłe zachowanie kotów piaskowych odkryte przez badaczy: Czy to oznacza zagrożenie dla ich statusu ochronnego?

Dodatkowo, badacze odkryli unikalne zachowanie kotów piaskowych. Zamiast posiadać stabilne terytorium, wydaje się, że prowadzą one koczowniczy styl życia, który koreluje z zmieniającymi się wzorcami opadów deszczu. Jeżeli dalsze badania potwierdzą to zachowanie, byłoby to bezprecedensowe wśród dzikich gatunków kotów. Jednak potwierdzenie ich rozległego zasięgu sugeruje, że populacja kotów piaskowych w naturalnym środowisku jest prawdopodobnie niższa niż wcześniej szacowano. W rezultacie naukowcy sugerują ponowną ocenę ich statusu ochronnego, sugerując możliwą zmianę z „Najmniejszego Zmartwienia” na „Bliskie Zagrożenie” zgodnie z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN).

Dodaj komentarz