Największy kawałek z największej na świecie góry lodowej zniszczony w znanym cmentarzysku gór lodowych

Spread the love

1) Jaka była długość i szerokość górskiego lodowca A76?
2) Gdzie znajduje się Przejście Drake’a?
3) Co się stało z lodowcem A76A?
4) Jakie warunki wpływają na topnienie gór lodowych w Przejściu Drake’a?
5) Jakie są obecne wymiary góry lodowej A76A?
6) Która z tych gór lodowych była większa: A76A czy A68A?
7) Co można zobaczyć na uderzających zdjęciach?

Nieustanny proces topnienia: A76 – dawny gigantyczny górski lodowiec.

Kiedyś największym górskim lodowcem na świecie A76 był masywnym tworem lodowym, który rozciągał się na ponad 170 kilometrów (105,6 mil) długości i 25 kilometrów (15 mil) szerokości, zajmując obszar o powierzchni około 4 320 kilometrów kwadratowych (1 667,9 mil kwadratowych).

Niesamowita podróż: Największy górujący lodowiec A-76A wyrusza w niezwykłą podróż.

Krótko po oderwaniu się od Półwyspu Ronne na Antarktydzie, lód rozpadł się na trzy mniejsze, ale wciąż znaczące fragmenty. Największy fragment, znany jako A-76A, rozpoczął niezwykłą podróż.

Ogromny góra lodowa A-76A dotarł do niebezpiecznego Przejścia Drake’a po ponad 2 000-kilometrowej podróży

Wykryty na początku obrazami satelitarnymi w maju 2021 roku, A-76A oszacowano na długość 135 kilometrów (84 mile) i szerokość 26 kilometrów (16 mil). Od tego czasu przeszedł ponad 2 000 kilometrów (1 242 mil), a w październiku 2022 roku dotarł do Przejścia Drake’a, niebezpiecznego szlaku wodnego łączącego Przylądek Horn z Wyspami Szetlandzkimi na Południu. To miejsce jest znane z gwałtownych wód, wynikających z połączenia Pacyfiku Południowego, Atlantyku i Morza Południowego.

Gigantyczna góra lodowa rozpada się w Przejściu Drake’a

Pomimo trudnych warunków, góra lodowa utrzymała się przez znaczący okres czasu. Jednak w maju 2023 roku nowe obrazy satelitarne uchwyciły A-76A i nowo oddzielone fragmenty w pobliżu Georgii Południowej, około 2 400 kilometrów (1 491 mil) od pierwotnej lokalizacji. Niestety, ogromna siła prądów w Przejściu Drake’a okazała się zbyt niebezpieczna dla góry lodowej, powodując stopniowe jej rozpadnięcie się.

Nowy rekordzista – A-68A – uległ zagładzie w Przejściu Drake’a

Przejście Drake’a pochłonęło również A-68A, poprzedniego rekordzistę, który również rozpadł się w pobliżu Georgii Południowej po oderwaniu się od Półwyspu Larsena C na Antarktydzie w lipcu 2017 roku. Sądzi się, że niszczycielski charakter trudnych warunków i stosunkowo cieplejszych wód Przejścia Drake’a jest odpowiedzialny za fragmentację i topnienie tych gór lodowych.

„Niezwykła zmiana: Góra lodowa A-76A jeszcze większa niż Majorka!”

Jak pokazuje niedawne zdjęcie, A-76A znacznie zmniejszył swoje rozmiary, obecnie mierząc 78 kilometrów (48 mil) długości i 11 kilometrów (6,8 mil) szerokości. Ta kolosalna góra lodowa była nawet większa od hiszpańskiej wyspy Majorka.

Dodaj komentarz