Następne Pompeje? Kolejny wulkaniczny tytan czai się na Morzu Śródziemnym

Spread the love

Campi Flegrei może nie mieć zasługi jak Wulkan Wezuwiusz, ale z pewnością nie jest do żartów.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Który wulkan dominuje nad Zatoką Neapolitańską?
2) Czy jest wiele informacji na temat Campi Flegrei?
3) Jakie są obawy dotyczące Campi Flegrei?
4) Gdzie znajduje się Campi Flegrei?
5) Jak wygląda Campi Flegrei w porównaniu do typowego górskiego wulkanu?
6) Kiedy ostatnio wybuchł wulkan Campi Flegrei?
7) Jakie oznaki zwiększonej aktywności pokazywał ostatnio wulkan?
8) Co powoduje częste trzęsienia ziemi w Campi Flegrei?
9) Jaka jest populacja żyjąca w okolicach Campi Flegrei?
10) Jakie jest nasze obecne podejście do potencjalnego wybuchu wulkanu Campi Flegrei?

Weźmy pod uwagę, że wulkan Wezuwiusz, który dominuje nad Zatoką Neapolitańską, jest dobrze znany jako czynny wulkan. Jednak niewiele wiadomo o innym niebezpiecznym zagrożeniu wulkanicznym w tym samym obszarze: Campi Flegrei.

Istnieją obawy, że ten czynny wulkan, ze swoim potencjałem do spowodowania katastrofalnych zniszczeń, może stanowić podobne zagrożenie, jakie miało miejsce w Pompejach w 79 roku n.e.

Ostatnie badania sugerują, że te obawy mogą być uzasadnione. Campi Flegrei znajduje się zaledwie 9 kilometrów na zachód od Neapolu, trzeciego co do wielkości miasta we Włoszech. W przeciwieństwie do typowego górskiego wulkanu, ma on kształt zagłębienia zwanej kalderą. Wulkan wybuchł ostatnio prawie 500 lat temu, ale w ostatnim czasie pokazuje oznaki zwiększonej aktywności.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z UCL w czerwcu 2023 roku analizowało wzorce trzęsień ziemi i wzniesienia terenu, którymi doświadcza Campi Flegrei w ostatnich latach. Wyniki są niepokojące, ujawniając, że magmę i gazy wulkaniczne chłoszczą się pod powierzchnią, powodując częste trzęsienia ziemi. Aktywność ta spowodowała nawet podniesienie się nadmorskiego miasta Pozzuoli o prawie 4 metry.

Jeśli to się będzie utrzymywać, istnieje obawa, że wulkan może osiągnąć punkt krytyczny i wybuchnąć. Jednak badacze podkreślali trudności w przewidywaniu erupcji wulkanicznych. Szacuje się, że populacja żyjąca w okolicach Campi Flegrei, w tym w Neapolu, wynosi ponad 1,5 miliona ludzi, z czego prawie 360 000 mieszka na samym wulkanie.

Choć niemożliwe jest przewidzenie skali potencjalnego zniszczenia, historia pokazuje nam istniejące zagrożenie. Na razie możemy tylko mieć nadzieję, że Campi Flegrei pozostanie spokojny i nie pogorszy się. Istnieje możliwość, że wulkan ustabilizuje się w nowym wzorze działalności lub powróci do stanu spoczynku. Przygotowanie na wszelki wypadek jest kluczowe.

Dodaj komentarz