Niezwykłe dźwięki zarejestrowane w stratosferze Ziemi zadziwiają naukowców

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jaką warstwą atmosfery Ziemi jest stratosfera?
2) Jak daleko się rozciąga stratosfera?
3) Co naukowcy wykorzystali do monitorowania dźwięków w stratosferze?
4) Jakie są źródła dźwięków w stratosferze?
5) Jakie inne informacje zostały przedstawione na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Akustycznego?

„Stratosfera: Cicha i oddzielona od hałasów troposfery, jednak nadal odbiera dźwięki”

Stratosfera to druga warstwa atmosfery Ziemi, rozciągająca się do 50 kilometrów (30 mil). Jest to stosunkowo spokojne środowisko, ale słabe dźwięki z troposfery, gdzie przebywają ludzie, mogą być słyszane przez nią.

„Naukowcy wykorzystują mikrobarometry na balonach na gorące powietrze do wykrywania niewidzialnej symfonii dźwięków”

Naukowcy wykorzystali mikrobarometry, zamocowane do balonów na gorące powietrze zasilane energią słoneczną, aby monitorować te dźwięki, mierząc zmiany ciśnienia. Początkowo zaprojektowane do monitorowania wulkanów, te instrumenty mogą teraz wykrywać dźwięki poniżej zakresu słyszalności człowieka.

„Mistyczne sygnały infradźwiękowe: Tajemnica dźwięków w stratosferze”

Źródłami dźwięków w stratosferze są zidentyfikowane naturalne zdarzenia, takie jak burze i kolizje fal oceanicznych, a także działalność człowieka, takie jak turbiny wiatrowe i wybuchy. Jednak istnieje jeden osobliwy dźwięk w stratosferze, którego pochodzenie pozostaje nieznane. Te tajemnicze sygnały infradźwiękowe pojawiają się sporadycznie podczas określonych lotów, a ich pochodzenie jest całkowicie nieznane.

Badanie tanich balonów i instrumentów wykorzystywanych do dotarcia w trudno dostępne miejsca

Fascynujące w tej badawczej pracy jest prostota jej konstrukcji. Stosowane balony są wykonane z łatwo dostępnych materiałów, co czyni je tanimi. Ponieważ te balony i instrumenty pokonują setki mil, mogą trafić w trudno dostępne miejsca, chyba że zostaną zestrzelone przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Znaczenie badania stratosfery: Ochrona warstwy ozonowej przed promieniowaniem szkodliwym dla ludzi.

Badanie stratosfery ma duże znaczenie, ponieważ to tutaj znajduje się warstwa ozonowa, zapewniająca ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym od Słońca. Działalność człowieka wpływa na stratosferę, przyczyniając się do jej zmniejszenia ze względu na gazy cieplarniane.

Dodaj komentarz