Nowe, nigdy wcześniej nieobserwowane zachowanie żab sugeruje, że mogą one być zapylaczami roślin

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie badania zostały przeprowadzone dotyczące wpływu chorób, zmian klimatycznych i pestycydów na dobrostan różnych gatunków?
2) Jakie odkrycie zostało ostatnio dokonane przez badaczy w Brazylii?
3) Jakie są preferencje żywieniowe Xenohyla truncata?
4) Gdzie zamieszkuje Izecksohn’s brazilian treefrog?
5) Jaką rolę pełni Xenohyla truncata w rozsiewaniu nasion?
6) Jakie inne możliwe role mogą mieć te żaby drzewne?
7) Jakie zachowanie zostało zaobserwowane podczas obserwacji?
8) Jakich korzyści mogą czerpać żaby spożywające nektar i owoce?
9) Jakie konsekwencje ma spożywanie kwiatów irysa i drzewa owocowego przez żaby?
10) Jakie są dalsze wnioski badania opublikowane w Food Webs?

Interesujące odkrycie: nieoczekiwana relacja między gatunkiem roślin a innym stworzeniem

Wpływ chorób, zmian klimatycznych i pestycydów na dobrostan różnych gatunków został dokładnie zbadany. Jednak badacze w Brazylii ostatnio dokonali interesującego odkrycia dotyczącego relacji między konkretnym gatunkiem roślin a nieoczekiwanym stworzeniem.

„Nieziemski widok: żaba Xenohyla truncata wpływa na kwiaty drzewa Cordia taguahyensis”

Izecksohn’s brazilian treefrog, znana jako Xenohyla truncata, została zauważona zanurzającą swoje ciało wewnątrz kwiatów drzewa owocowego Cordia taguahyensis, naukowo znanego jako brazilian milk fruit tree. Ten konkretan gatunek żaby jest już uznawany za rozsiewacz nasion i ma nietypową, wszystkożerną dietę, która obejmuje preferencje dla owoców, a czasami poluje na bardziej typowe bezkręgowce, będące zdobyczą innych żab.

Funkcje i zachowanie żaby bromeliowatej w Rio de Janeiro

Zamieszkuje wybrzeża Rio de Janeiro w Brazylii, gdzie szuka schronienia w roślinach bromeliowatych w ciągu dnia. Ta żaba pełni nie tylko unikatową rolę rozsiewacza nasion, ale badacze podejrzewają także, że może mieć rolę w rozsiewaniu pyłku. Badacze obserwowali, jak żaby spożywają zarówno płatki, jak i nektar drzewa owocowego, a także kwiaty innego gatunku drzewa, zwanego obcym irysem barwnym.

Żaby drzewne wykorzystują ruchy przypominające ssanie do spożywania nektaru i kwiatów

Podczas tych obserwacji badacze zaobserwowali, że żaby wykorzystują ruchy przypominające ssanie do jedzenia owoców i kwiatów. W jednym przypadku zaobserwowano żabę, która całkowicie wchodziła do kwiatka, a po około pięciu minutach, gdy wyszła, miała na plecach cząstki pyłku. Jest to pierwszy raz, kiedy zaobserwowano, że żabie gatunki spożywają aktywnie nektar i kwiaty, co sugeruje, że te konkretnie żaby drzewne mogą mieć rolę w zapyleniu.

Korzyści spożywania nektaru i owoców dla żab w okresie rozrodu

Badacze uważają, że oprócz przyczyniania się do rozsiewania nasion, żaby mogą czerpać korzyści z jedzenia tych kwiatów i owoców w inny sposób. Głosowanie, zachowanie, które wymaga znacznych zasobów energetycznych dla tych żab, może być wspomagane przez spożywanie nektaru, który jest znany z wysokiej zawartości energii i stężenia cukru. Ponadto dla samic żab proces produkcji niedojrzałych komórek jajowych, zwanych oocytami, jest bardzo energetycznie intensywny, dlatego spożywanie nektaru i owoców w okresie rozrodu może przynieść korzyści.

Dodaj komentarz