Nowy żaby odkryty z kamuflażem, który sprawia, że wygląda jak ptasie odchody.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Czy badacze zidentyfikowali nowe gatunki żab drzewnych na wyspie Nowa Gwinea?
2) Jakie są nazwy tych nowo odkrytych gatunków żab?
3) Jakie są unikalne cechy tych żab?
4) Gdzie występują te żaby?
5) Jaka jest nazwa jednego z tych gatunków żab?
6) Dlaczego Litoria naispela jest szczególnie interesujące?
7) Kto nadał nazwę Litoria naispela?
8) Ile lat trwały badania terenowe i analizy?
9) Jakie znaczenie ma to odkrycie dla zachowania różnorodności żab na Nowej Gwinei?
10) W jakim czasopiśmie zostało opublikowane to badanie?

Odkryto pięć nowych gatunków żab drzewnych na wyspie Nowa Gwinea!

Czy jesteś fanem żab? Wspaniała wiadomość: Badacze ze South Australian Museum, Queensland Museum i Griffith University niedawno zidentyfikowali pięć nowych gatunków żab drzewnych na wyspie Nowa Gwinea.

Niecodzienny kamuflaż żab z rodzaju Litoria: przypominające stołki stworzenia odkryte w Wysokiej Kordylierze Papui-Nowej Gwinei

Wszystkie te żaby, należące do rodzaju Litoria, mają unikalny sposób kamuflażu, przypominając stolec. Zespół badaczy opisał te gatunki jako pochodzące z górskich i niższych górskich lasów wzdłuż południowego stoku Wysokiej Kordyliery Papui-Nowej Gwinei.

Niesamowite odkrycie! Nowe żaby z niezwykłymi zwyczajami

Nowo odkryte żaby otrzymały nazwy Litoria daraiensis, Litoria gracilis, Litoria haematogaster, Litoria lisae i Litoria naispela. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Litoria naispela, które posiada kijanki zamieszkujące wodę zgromadzoną w dziuplach drzew, co wcześniej nie było udokumentowane u żab z Nowej Gwinei.

Młode żaby Litoria naispela: Kamuflaż obronny i piękno w jednym

Młode żaby Litoria naispela mają również barwę i wzory przypominające ptasie odchody, co uważa się za formę kamuflażu obronnego. Pomimo ich mało atrakcyjnego wyglądu, L. naispela jest w rzeczywistości nazwane na cześć melanezyjskiego słowa, które oznacza „ładne” lub „piękne”.

Niebywała różnorodność żab na Nowej Gwinei: Odkrycia po 30 latach badań.

Pozostałe gatunki zostały nazwane na cześć ich unikalnych cech lub na cześć konkretnych osób. Te odkrycia są wynikiem długotrwałej pracy terenowej i analiz przeprowadzonych przez okres 30 lat. To odkrycie dalej podkreśla niezwykłą różnorodność żab na Nowej Gwinei, gdzie znajduje się więcej gatunków niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Dodaj komentarz