Odkryto nigdy wcześniej spotykany gatunek „żelatynowego drapieżnika” w odległym Pacyfiku

Spread the love

Niewytłumaczalne ciało Bathykorus o pomarańczowej barwie może rozjaśnić głębsze zrozumienie enigmatycznego środowiska wodnego, z którego się wyłoniło.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jak nazywa się nowy gatunek meduzy odkryty niedawno?
2) Gdzie badacze znaleźli tę meduzę?
3) Jakie są nawyki żywieniowe tej meduzy?
4) Gdzie zostało dokonane odkrycie tego gatunku?
5) Jakie cechy zapewniają tej meduzie ochronę przed drapieżnikami?
6) Do jakiego rodzaju należy ta meduza?
7) Kiedy został zauważony najbliższy krewny tego gatunku?
8) Jakie przekonanie dotychczasowe było kwestionowane po odkryciu tego gatunku?

Badacze niedawno odkryli nowy gatunek meduzy, znanego jako „pożeracz żelatyny”, na głębokościach Pacyfiku, gdzie panuje brak światła. Uważa się, że to odkrycie poddaje światło tajemniczy podwodny świat, w którym ta meduza żyje.

Naukowcy nakręcili film z pomarańczowego organizmu przypominającego galaretę na głębokości ponad 1400 metrów. Choć ten gatunek nie został jeszcze dokładnie opisany, naukowcy spekulują, że głównie żywi się dużymi, żelatynowymi ofiarami.

Odkrycie to zostało dokonane na obszarze Narodowego Rezerwatu Morskiego odległych wysp Pacyfiku, ekosystemu, który pozostaje stosunkowo niezbadany. Niezwykłe nawyki żywieniowe i pigmentacja tej meduzy zapewniają jej ochronę przed potencjalnymi drapieżnikami.

Ta rzadka, dorosła meduza z trzema torbami żołądkowymi należy do rodzaju Bathykorus, a jej najbliższy krewny został zauważony prawie dziesięć lat temu w tej samej okolicy. Odkrycie tego gatunku ujawnia skomplikowaną sieć drapieżnictwa, która zachodzi w tym niezbadanym środowisku.

To odkrycie kwestionuje dotychczasowe przekonanie, że meduzy nie są częścią sieci pokarmowej, ponieważ coś próbuje je zjadać. Naukowcy mają nadzieję, że będą dalej badać ten gatunek i odkryć jego bioluminescencyjne zdolności.

Dodaj komentarz