Olbrzymi płat wodorostów zmierzający w kierunku Florydy wynika z rekordowego superkwitnienia wodorostów.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie wybrzeża przygotowują się na masową ilość sargassum?
2) Gdzie znajduje się zazwyczaj Morze Sargassowe?
3) Co spowodowało nadprodukcję sargassum w ostatnich latach?
4) Jakimi regionami mogą być najbardziej zagrożone gęste maty sargassum?
5) Jakie są konsekwencje napływu sargassum dla raf i emisji dwutlenku węgla?

Nadchodzi największa plaga wodorostów w historii Karaibów i Florydy

Wybrzeża na całym świecie przygotowują się na masową ilość wodorostów sargassum, które zgromadziły się w Oceanie Atlantyckim. Przewiduje się, że ten kwitnienie sargassum przyniesie miliony ton śmierdzących alg do Karaibów i części Florydy, i potencjalnie może być największą kępą wodorostów, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w tym regionie.

Nadprodukcja sargassum w Morzu Sargassowym: Floryda staje w obliczu rekordowej inwazji w 2023 roku

Normalnie algi te zamieszkują Morze Sargassowe, dostarczając cennej siedziby dla życia morskiego. Jednak zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie spowodowały nadprodukcję sargassum w ostatnich latach, powodując gęste maty rozprzestrzeniające się na szeroką skalę. Floryda od lat doświadczała tych mat, z różnymi ilościami zmywającymi się na brzeg. Jednak 2023 rok wydaje się być rekordowym rokiem, ponieważ region ten już widział znaczną ilość przed osiągnięciem szczytowego sezonu w czerwcu i lipcu.

Rekordowy wzrost ilości sargassum w Wielkim Atlantyckim Pasie Sargassum – alarmujące prognozy i zagrożenia.

Według biuletynu University of South Florida ilość sargassum w Wielkim Atlantyckim Pasie Sargassum osiągnęła rekordowo wysoki poziom, przekraczając 13 milionów ton. Ten wzrost jest głównie obserwowany w centralnym wschodnim Atlantyku, a przewiduje się duże przypadki zmywania się na brzegi w Karaibach, na Florydzie Keys i na wschodnim wybrzeżu Florydy.

Dodaj komentarz