Ostrożnie! Kula glonów może być siedliskiem bakterii żrących mięso

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1. Co to jest „blob” i dlaczego jest znany jako destrukcyjna masa sargassum?
2. Jakie obawy dotyczą zawartości „blobu” po jego dotarciu do brzegu Florydy?
3. Skąd badacze zbierali próbki bakterii Vibrio?
4. Co przyczyniło się do wzrostu ruchliwości wysp sargassum?
5. Jakie są skutki rozprzestrzeniania się sargassum dla ekosystemów i dla ludzi?
6. Jakie ryzyko niesie ze sobą obecność różnych gatunków Vibrio w sargassum?
7. Jakie toksyny mogą być wytwarzane przez Vibrio znalezione w sargassum?
8. Dlaczego badacze zalecają ostrożność podczas napotykania dużych ilości sargassum i plastikowych odpadów w oceanie?
9. Jakie są zalety sargassum?

„Nadchodzi zagrożenie: ogromna masa „blob” sargassum dotarła na brzeg Florydy, badacze wykrywają niebezpieczne bakterie”

W tym roku ogromna destrukcyjna masa sargassum, znana jako „blob”, skierowała się w stronę Florydy, niosąc ze sobą nieprzyjemne zapachy i gęstą warstwę wodorostów. Teraz, gdy dotarła do brzegu, nasuwają się obawy dotyczące jej zawartości, ponieważ badacze zajmujący się badaniem wodorostów z Morza Sargassowego znaleźli różne gatunki bakterii Vibrio.

Niezidentyfikowane źródła Vibrio – nowe zagrożenie dla plaż na całym świecie

Niektóre rodzaje Vibrio mogą powodować zakażenia prowadzące do martwiczego zapalenia powięzi, znane również jako bakterie zjadające mięso. Badacze zebrali próbki Vibrio z różnych źródeł, w tym z larw węgorzy, plastikowych odpadów morskich, wody morskiej i notorycznego sargassum, które od kilku lat przytłacza plaże na całym świecie. Wyspy sargassum stały się bardziej ruchome ze względu na wzrost temperatury oceanu, co prowadzi do jego rozmnażania w nieznanych wodach. Wierzy się, że zmiany klimatyczne i spływ składników odżywczych z Amazonki i Missisipi przyczyniły się do jego rozprzestrzeniania.

„Rośnie ryzyko przeniesienia chorób przez rozprzestrzeniające się sargassum”

W miarę rozprzestrzeniania się i wzrostu sargassum wyczerpuje składniki odżywcze i tlen z raf, a sytuacja pogarsza się, gdy dociera do brzegu. Oprócz duszenia ekosystemów, teraz stwarza potencjalne ryzyko przeniesienia choroby ze względu na odkrycie wielu gatunków Vibrio ukrytych w wodorostach, być może obejmujących zupełnie nowe szczepy. Analiza genetyczna niektórych bakterii wykazała geny podobne do tych znajdujących się w Vibrio wywołujących cholerę, co budzi obawy dotyczące potencjalnej patogenności tych dużych mas wodorostów, gdy docierają do obszarów zamieszkałych przez ludzi i dziką przyrodę.

Gatunki Vibrio w próbkach oceanicznych: ostrzeżenie przed toksynami i zagrożeniem środowiskowym

Gatunki Vibrio znalezione w próbkach mają zdolność do wytwarzania toksyn, zarażania zarówno rośliny, jak i zwierzęta, oraz przetrwania w środowiskach o ograniczonych składnikach odżywczych. Dlatego badacze zalecają ostrożność podczas napotykania dużej ilości sargassum i plastikowych odpadów w oceanie, ponieważ mogą one zawierać nie tylko nieprzyjemny zapach. Główny autor badania podkreśla konieczność świadomości publicznej dotyczącej związanych z tym ryzyk, zwłaszcza w zakresie zbierania i przetwarzania biomasy sargassum na potrzeby żywności i biopaliw.

Dodaj komentarz