Patagotitan wylądował w Europie po raz pierwszy.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Gdzie została odkryta ogromna kość dinozaura?
2) Jakie jest tytułe wystawy w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie?
3) Jaki dinozaur został zaprezentowany na wystawie?
4) Jakie były wyzwania, z którymi musiały zmierzyć się małe tytanosaurówki po wykluciu z jaj?
5) Jakie były rozmiary wystawionego szkieletu Patagotitana?
6) Jak Patagotitan pobierał tlen?
7) Jakie były skutki spożywania dojrzałych liści przez Patagotitana?
8) Jakie interaktywne doświadczenie oferuje muzeum?
9) Jakie ilustracje i animacje zdobią wystawę?
10) Kiedy otwarta będzie wystawa?

Odkrycie gigantycznego dinozaura w Patagonii stworzyło nową atrakcję w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Trzynaście lat temu w Patagonii, w Argentynie, odkryto ogromną kość dinozaura wystającą z ziemi. Dziś to miejsce wykopalisk doprowadziło do powstania głównej atrakcji nowej wystawy zatytułowanej Titanosaur: Życie największego dinozaura w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Wystawa Patagotitan mayorum: Odkrycie największego dinozaura w Europie

Wystawa prezentuje najbardziej kompletnego olbrzymiego dinozaura, jaki kiedykolwiek został odkryty – Patagotitan mayorum. Po raz pierwszy w Europie zjawienie się jednego z największych dinozaurów wzbudza poczucie pilności odwiedzenia wystawy. Zaintrygowani tą perspektywą, pospieszyliśmy do Muzeum Historii Naturalnej, aby zobaczyć prezentację przedpremierową i przeprowadzić wywiad z badaczką dinozaurów i kuratorką wystawy, dr Susie Maidment, aby dowiedzieć się więcej o życiu Patagotitana.

„Niebezpieczna podróż tytanosaurów – odkryj ogromne rozmiary tych prehistorycznych gigantów!”

Szacowano, że te istoty ważyły więcej niż dziesięć słoni sawanny afrykańskiej, co świadczy o ich ogromnym rozmiarze. Wystawa rozpoczyna się od prawdziwych kości odkrytych w Argentynie, z których największa jest wielkości człowieka. Titanosaur zabiera odwiedzających w niebezpieczną podróż, jaką musiałyby odbyć młode tytanosaurówki po wykluciu z ich jaj o rozmiarze piłki do futbolu, napotykając wyzwania takie jak ekstremalne warunki atmosferyczne, drapieżniki i głód.

„Majestatyczny Patagotitan odkryty! Czy to zapowiedź dalszych gigantycznych znalezisk?”

Przeżycie do wieku dorosłego nagradza te małe Patagotitany perspektywą na życie Ziemi, której niewiele innych gatunków może pojąć. Wyeksponowany szkielet, mierzący 37 metrów (102 stopy) długości, wskazuje, że te szczątki nie były w pełni rozwinięte, sugerując możliwość odkrycia jeszcze większych okazów w przyszłości.

Nowa adaptacja Patagotitana: Dwustronne oddychanie i nietypowa trawienie

Tak ogromny rozmiar wymagał skrajnych adaptacji, aby zaspokoić zapotrzebowanie na tlen i energię. W odróżnieniu od większości zwierząt oddychających powietrzem, które pobierają tlen tylko podczas wdychania, Patagotitan ewoluował, aby pobierać tlen zarówno podczas wdechu, jak i wydechu, podobnie jak niektóre gatunki ptaków. Aby zaspokoić ogromne apetyty, Patagotitan nie żuł w dużym stopniu swojego pożywienia, ale połykał je w całości, co prowadziło do długiego procesu trawienia, szczególnie przy spożywaniu dojrzałych liści.

„Interaktywne doświadczenie w muzeum: Wyprawa w głąb jelit dinozaura i fascynujące wystawy o Titanosaurusie – największym dinozaurze”

Na szczęście muzeum oferuje interaktywne doświadczenie, które pozwala zwiedzającym przyczynić się do przemieszczania pokarmu przez replikę jelit dinozaura. Titanosaur: Życie największego dinozaura jest zarówno edukacyjne, jak i wciągające, z fascynującymi ilustracjami i animacjami, które zdobią przestrzeń wystawową. Przechadzając się po ekspozycji, nie można nie docenić skali tych gigantycznych stworzeń, sprawiających, że nawet światowej sławy Dippi, Dyplodok, wydaje się mały w porównaniu.

Dodaj komentarz