Potężne Jaszczurki Morskie Chłoną Swoje Żywioły W Ułamku Sekundy

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jak nazywany jest mechanizm opracowany przez konie morskie?
2) Jakie korzyści daje ten mechanizm koniom morskim?
3) Czym konie morskie się różnią od innych kręgowców?
4) Jak działa technika karmienia zwana „karmieniem obracającym”?
5) Jak konie morskie zapobiegają ucieczce zdobyczy?
6) Jakie prędkości przepływu powietrza osiągają konie morskie?
7) Jakie ścięgna są odpowiedzialne za szybkość zasuwanie zdobyczy?
8) Jakie korzyści niesie ze sobą system LaMSA dla koni morskich?
9) Gdzie zostało opublikowane badanie na ten temat?

„Konie morskie zdobywają nowe umiejętności dzięki mechanizmowi LaMSA”

Konie morskie wykształciły mechanizm nazwany „latch-mediated spring-actuated” (LaMSA), który pozwala im poruszać się z dużymi prędkościami, umożliwiając schwytanie zdobyczy, skoków na większe wysokości i szybsze zamykanie paszczy niż kiedykolwiek wcześniej. Podobne zachowania są typowe dla bezkręgowców, ale konie morskie dołączyły teraz do listy kręgowców posiadając takie zdolności.

Technika „karmienia obracającego” stosowana przez konie morskie do schwytania zdobyczy

Podobnie jak niektóre zabawki dla dzieci, działania LaMSA wymagają wolnego ruchu, który napina elastyczną część przed nagle jej uwolnieniem. Syngnathiformes, rząd zwierząt, do którego należą konie morskie, iglicznie i nelie, używają techniki karmienia zwanej „karmieniem obracającym” do schwytania zdobyczy. Szybko odwracają głowę ku górze w kierunku zdobyczy, ale sama bliskość nie wystarcza. Konie morskie muszą również szybko zasuwać zdobycz do nosa, aby zapobiec jej ucieczce.

Badacze odkryli niesamowitą zdolność koni morskich do generowania przepływu powietrza

Osiągają to poprzez tworzenie przepływu powietrza podobnego do odkurzacza. Badacze odkryli, że konie morskie są w stanie generować przepływy powietrza o osiem razy większej prędkości niż można by się spodziewać dla ich rozmiaru nosa. Przepływ powietrza podciągający i karmienie obracające osiągają maksymalną wartość odpowiednio około 2,1 milisekundy i 2,5 milisekundy. W porównaniu, ułomki niebieskorybia osiągają maksymalny przepływ powietrza podciągającego w około 33 milisekundy.

Konie morskie mają niesamowity system ścięgnisty, który umożliwia im błyskawiczne zasuwanie zdobyczy

Zespół odkrył, że ścięgna epaksjalne przyłączone do tyłu głowy konia morskiego są gotowe do szybkiego odskoku, przechowując energię elastyczną jak zabawka na nakrętkę. Uważają również, że ścięgno mostkohyoidalne kurczy się podczas karmienia, pomagając w generowaniu przepływów powietrza podciągającego. Ogólnie rzecz biorąc, badacze doszli do wniosku, że konie morskie potrafią szybko zasuwać zdobycz dzięki swojemu systemowi LaMSA kontrolowanemu przez ścięgna w głowie.

Dodaj komentarz