Przekształcanie łusek w pióra jest o wiele łatwiejsze niż się sądziło

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie są przykłady keratynowych wyrostków skóry produkowanych przez kręgowce?
2) Co odkryli niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Genewie?
3) Jaki gen jest odpowiedzialny za rozwój piór u kurczaków?
4) Czy przejście od łusek do piór wymaga dużych zmian w genomie?
5) Dlaczego niektóre rasy kurczaków mają pióra na stopach, a inne nie?
6) Jak naukowcy manipulowali ekspresją genu Shh?
7) Jakie są konsekwencje aktywacji ścieżki Shh dla rozwoju piór u kurczaków?
8) Jakie jest znaczenie ścieżki Shh w ewolucji ptaków?
9) Gdzie zostało opublikowane to badanie?

Wspólne procesy rozwojowe keratynowych wyrostków skóry u kręgowców.

Pióra, łuski, kolce i włosy to przykłady keratynowych wyrostków skóry produkowanych przez kręgowce. Pomimo swoich różnic, te wyrostki mają wspólne procesy rozwojowe we wczesnych stadiach embrionalnych.

„Naukowe odkrycie: Wyhodowanie piór tam, gdzie są łuski – czym jest możliwe?”

Naukowcy z Uniwersytetu w Genewie niedawno odkryli, że jest zaskakująco łatwo wyhodować pióra w miejscach, gdzie normalnie występują łuski, poprzez wpływ na ekspresję jednego konkretnego genu. Te keratynowe wyrostki skóry rozwijają się z miejscowego zagęszczenia na powierzchni skóry i ekspresji pewnych genów.

„Gen Sonic hedgehog: odkrycie wpływu na rozwój piór u kurczaków”

Jednym z wyjątkowo godnych uwagi genów jest gen o nazwie Sonic hedgehog (Shh), nazwany tak ze względu na odkrycie, że mutacja w tym genie powoduje u larw muchowca występowanie wielu punktów przypominających kolce jeżozwierza. Aktywowanie tej ścieżki genetycznej pozwala kurczakom rozwijać pióra w miejscach, gdzie normalnie nie występują.

„Odkrycie dr. Michela Milinkovitcha: Pióra bez większych zmian w genomie?”

Według dr. Michela Milinkovitcha, głównego autora badania, „nasze wyniki sugerują, że przejście od łusek do piór nie wymaga znaczących zmian w genomie ani jego ekspresji. Zamiast tego, chwilowa zmiana ekspresji genu Shh może wywołać serię wydarzeń rozwojowych, które skutkują powstaniem piór zamiast łusek”.

Kurczaki z piórami na stopach – tajemnica nieznana

Podczas gdy niektóre rasy kurczaków mają pióra na stopach, nie jest to cecha powszechna, a naukowcy wciąż nie rozumieją w pełni, dlaczego niektóre kurczaki posiadają tę cechę, podczas gdy większość nie.

„Precyzyjne manipulowanie genami kurcząt w jajach: naukowcy odkryli nową technikę”

Naukowcy zaobserwowali, że pojedyncze leczenie podane zarodkom kurczaka, gdy jeszcze są w jaju, wystarcza, aby stymulować wzrost piór na ich stopach. Naukowcy osiągnęli to, używając techniki „candling”, która polega na zastosowaniu mocnego latarki do oświetlania naczyń krwionośnych wewnątrz skorupki jaja. Poprzez bezpośrednie podanie cząsteczki do krwiobiegu zarodków, która specyficznie aktywuje ścieżkę Shh, udało im się precyzyjnie ukierunkować i manipulować ekspresją genu.

„Niezwykłe odkrycie: RNA wykazuje natychmiastową aktywację ścieżki Shh, skutkującą odnawianiem i automatyczną regeneracją piór u kurczaków”

Analiza RNA wykazała, że grupa poddana działaniu cząsteczki doświadczała natychmiastowej i trwałej aktywacji ścieżki Shh, co skutkowało wzrostem piór, przypominających te znajdujące się w innych częściach ciała. Te pióra są odnawiane po ich utracie i automatycznie zastępowane w miarę dojrzewania kurczaka do pełnoletniości.

Rola ścieżki Shh w transformacji łusek w pióra: kluczowe odkrycie

To badanie dowodzi kluczowej roli ścieżki Shh w przekształcaniu łusek w pióra. Prawdopodobne jest, że ta ścieżka odgrywa znaczącą rolę w różnorodności różnych wyrostków skóry występujących w przyrodzie, a także w ewolucji ptaków z dinozaurów avialowych.

Dodaj komentarz