Przypomnienie o czasie, kiedy ludzie dowiedzieli się, czym naprawdę są białe kropki na truskawkach

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Czy nazwa „truskawka” jest poprawna?
2) Jakie są małe białe plamki na truskawkach?
3) Jak nazywają się owe plamki i co są?
4) Co oznacza termin „niełupka”?
5) Czym technicznie są truskawki?
6) Do jakiej rodziny należą truskawki?
7) Jak naukowo można sklasyfikować jagodę?
8) Jakie są dwie różne kategorie jagód?
9) Jakie rodziny obejmują cytrynę, limonkę i dynię?
10) Co oznacza, że truskawki są spuchniętą tkanką?
11) Jakie owoce oddzielają się na małe suche niełupki?
12) Jak większość roślin truskawek rozmnaża się?
13) Jakie są inne nietypowe owoce, które można zaklasyfikować do owoców zbiorowych?
14) Kiedy został opublikowany ten artykuł?

Czy wiesz, że truskawki nie są owocami jagodowymi?

Możliwe, że już wiesz, że nazwa „truskawka” jest niepoprawna, ponieważ truskawki w rzeczywistości nie są owocami jagodowymi. Właściwie małe białe plamki na truskawkach przypominające nasiona, nie są wcale nasionami. Te plamki nazywa się niełupkami i są one właściwym owocem rośliny, z każdym zawierającym pojedyncze nasiono.

Truskawki – owoce zbiorowe roślin jednoliściennych z rodziny różowatych

Termin „niełupka” jest używany do opisu suchej owocni roślin jednoliściennych. Jeśli truskawki nie są owocem rośliny ani jagodami, to czym są? Technicznie, truskawki są klasyfikowane jako owoce zbiorowe, wraz z malinami i jeżynami, które wszystkie należą do rodziny różowatych, do której należą również róże.

Naukowa klasyfikacja jagód: różne kategorie i rodziny owoców

Termin „jagoda” jest niejasny i może odnosić się do dowolnego mięsistego owocu z nasionami, ale istnieje naukowa klasyfikacja. Aby być uważanym za jagodę, owoc musi mieć więcej niż jedno nasiono i składać się z zewnętrznej skórki, mięsistej części i wewnętrznej otoczki, która przetrzymuje nasiona. Jagody pochodzą z pojedynczego zalążni kwiatu i można je podzielić na dwie różne kategorie. Owoce cytrusowe, takie jak grejpfrut, limonka i pomarańcza, należą do rodziny cytrusowatych i są klasyfikowane jako hesperydium, podczas gdy rodzina dyniowatych, w tym dynie, ogórki i arbuz, są sklasyfikowane jako pępos. Oznacza to, że cytryna, limonka i dynia są technicznie jagodami.

Truskawki – czy są jagodami?

W przeciwieństwie do prawdziwych jagód, truskawki są spuchniętym tkanek, na których znajduje się owoc niosący nasiona. Gdy kwiat truskawki zostaje zapylony, tkanka receptakulum puchnie zamiast samego owocu, a prawdziwe owoce oddzielają się na małe suche niełupki. Ponieważ niełupki mają tylko jedno nasiono, również nie mogą być uważane za jagody.

Dodaj komentarz