Sierpowate wąsy słonia zwiększają czułość trąby, sprawiając, że są one ostatecznymi złodziejami

Spread the love

Filmy pokazują umiejętności ssania jabłek i wyciągania marchewki przez sierpowatą wąsatego trąbę słonia.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jak wąsy słonia różnią się od wąsów kotów i szczurów?
2) Co sprawia, że wąsy słoni są interesujące dla badaczy?
3) Jakie są unikalne cechy słoni, szczególnie jeśli chodzi o ich trąby?
4) Jakie funkcje pełni trąba słonia?
5) Jakie typy badań przeprowadzono w celu lepszego zrozumienia celu wąsów słoni?
6) Jakie były wyniki eksperymentu analizującego umiejętności słonicy azjatyckiej w zbieraniu owoców i warzyw za pomocą jej trąby?
7) Jakie były wyniki eksperymentu badającego wąsy zmarłych słoni?
8) Jakie są wnioski z przeprowadzonego badania?
9) Gdzie zostało opublikowane to badanie?

Wąsy słonia różnią się od wąsów kotów i szczurów pod względem ich grubości i braku zdolności do poruszania się. Spowodowało to pytania badaczy o ich cel.

Podczas gdy wąsy słoni zostały po raz pierwszy opisane w 1890 roku, niedawne badania są pierwszymi, które zagłębiają się w potencjalne korzyści, jakie oferują tym zwierzętom. Słonie posiadają unikalne cechy, które stają się coraz bardziej intrygujące przy bliższym przyjrzeniu się, zwłaszcza jeśli chodzi o ich trąby. Trąba, z około 150 000 jednostkami mięśniowymi, jest uważana przez WWF za najbardziej wrażliwy narząd u jakiegokolwiek ssaka. Ma zdolność pomieścić do ośmiu litrów wody, pełni różne funkcje, takie jak zbieranie jedzenia i pełnienie roli rurki do nurkowania. To potężne przydatki, których nie można bagatelizować. Ale co z tymi dużymi, szorstkimi wąsami?

Aby lepiej zrozumieć ich cel, badacze przeprowadzili dwa rodzaje badań, z których jedno było przyjemne, a drugie mniej. Przyjemny eksperyment polegał na analizie materiału wideo przedstawiającego umiejętnością słonicy azjatyckiej w zbieraniu owoców i warzyw za pomocą jej trąby. Na filmie widać, że wąsy słonia pozostają nieruchome, podczas gdy jego trąba jest aktywna, w przeciwieństwie do wąsów kotów i szczurów, które często drgają, aby zdobyć informacje o otoczeniu.

Mniej przyjemny eksperyment polegał na badaniu trąb i wąsów zmarłych słoni w zoo. Wyniki wskazały, że wąsy były grube i cylindryczne, pozbawione specjalistycznych cech mieszka znalezionych u innych zwierząt, które pozwalają na delikatne wykrywanie ruchów wąsów.

Podsumowując, te odkrycia sugerują, że chociaż wąsy słoni nie aktywnie odczuwają otoczenie, prawdopodobnie przyczyniają się do już wysokiej wrażliwości trąby, umożliwiając większą manewrowość. Badanie wykazało, że unikalne cechy wąsów słoniowych trąbka ewoluowały, aby zapewnić kontrolowane pole działania dla wyjątkowych umiejętności manipulacyjnych trąby słonia. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Communications Biology.

Dodaj komentarz