Te ogromne pająki mogą być najbardziej nieśmiałymi, jakie kiedykolwiek widzieliśmy

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jak wyglądają pająki jorō?
2) Skąd pochodzą pająki jorō?
3) Jak rozprzestrzeniły się pająki jorō w Stanach Zjednoczonych?
4) Jakie badanie przeprowadził Uniwersytet Georgii?
5) Jaki jest wynik badania dotyczącego reakcji pająków jorō na stres?
6) W jaki sposób zachowanie pająków jorō pomaga im przetrwać w środowiskach miejskich?
7) Jakie są przyczyny szybkiego wzrostu populacji pająków jorō?
8) Jakie są perspektywy przyszłości dla pająków jorō?

Pająk jorō – przerażający wygląd i niezapomniane wrażenia

Nie da się zaprzeczyć, że pająki jorō wyglądają dość przerażająco. Nawet jeśli nie boisz się pająków, widok tego kolorowego stworzenia o rozpiętości nóg do 10 centymetrów wystarczy, żeby wzbudzić ciarki u każdego.

„Niezwykłe pająki jorō: nowy przybysz o płochliwej naturze w Stanach Zjednoczonych”

Jednak wbrew swojemu wyglądowi, te pająki są jednymi z najbardziej płochliwych z tych, które napotkaliśmy. Pająk jorō, tkacz orbity, jest stosunkowo nowym dodatkiem do ekosystemów Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie przypadkowo przeniesionym z Azji w kontenerach wysyłkowych lub doniczkach roślin. Od momentu ich pierwszego wykrycia w Georgii w 2014 roku rozprzestrzeniły się na Alabamę, Północną i Południową Karolinę oraz Tennessee.

„Pająki jorō imponują swoją zdolnością do odporności na stres, porównywane jedynie z złotą pajączycą jedwabistą”

Uniwersytet Georgii przeprowadził badanie, aby zrozumieć, jak dobrze się rozwijają i konkurują z innymi pająkami w swoim nowym siedlisku. Badacze zebrali 16 samczyków jorō na potrzeby swoich eksperymentów i porównali ich reakcję na stres z innymi gatunkami pająków. Zaskakujące jest to, że pająki jorō pozostały zupełnie nieruchome przez ponad godzinę po potrąceniu lekkim podmuchem powietrza – znacznie dłużej niż jakikolwiek inny gatunek pająka, z wyjątkiem złotej pajączycy jedwabistej.

„Niezwykłe zachowanie pająków jorō przyczyną ich sukcesu w środowiskach miejskich”

Badanie sugeruje również, że łagodne zachowanie pająków jorō może wyjaśnić ich zdolność do przetrwania w środowiskach miejskich, ponieważ skolonizują miejsca, do których inne pająki nie mają dostępu. Dodatkowo, szybki wzrost populacji jest prawdopodobnie wynikiem skutecznego rozmnażania, a nie wypierania czy dominowania nad rodzimymi pająkami.

Dodaj komentarz