Erupcja na Tonga wywołała rekordowe, bijące wszystkie dotychczasowe rekordy, jednodniowe, 11-godzinne maraton błyskawic.

Spread the love

Ponad 192 000 błysków piorunów rozświetliło unoszącą się chmurę wulkaniczną.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Kiedy miała miejsce erupcja wulkaniczna w Tonga?
2) Ile wyładowań błyskawic było podczas tego wybuchu?
3) Jakie inne rekordy ustanowił ten wybuch wulkaniczny?
4) Jakie badania zostały przeprowadzone po erupcji?
5) Co przyczyniło się do powstania piorunów podczas erupcji?
6) Jakie było tempo występowania piorunów podczas tej erupcji?
7) Jakie było największe odkrycie naukowców dotyczące pierścieni piorunów obserwowanych podczas tego zdarzenia?
8) Jakie informacje ta erupcja wulkaniczna dostarcza dla monitorowania zagrożeń wulkanicznych w przyszłości?

Masa wybuchu w Tonga w styczniu 2022 roku spowodował niezwykły pokaz błyskawic, z ponad 192 000 wyładowaniami oświetlającymi chmurę popiołu. Trwający ponad 11 godzin ten intensywny atak elektryczny nie tylko wywołał najbardziej intensywną burzę błyskawicową, jaką kiedykolwiek obserwowano, ale również największe zarejestrowane pierścienie piorunów.

Wybuch, znany jako Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, był największym wydarzeniem wulkanicznym XXI wieku i przekroczył wszystkie wcześniejsze rekordy, tworząc nawet najgłośniejszy dźwięk na Ziemi od czasu erupcji Krakatoa w 1883 roku. Najnowsze badania, opierające się na obserwacjach satelitarnych, ujawniły, że ta erupcja miała także najwyższe dotąd udokumentowane tempo występowania piorunów, które miały miejsce na wysokościach od 20 do 30 kilometrów w powietrzu.

Erupcja stworzyła chmurę parasolową, która przeniosła znaczną ilość wody do stratosfery, wraz z naładowanymi fragmentami skał i magmy, co spowodowało powstanie piorunów. W odróżnieniu od typowych piorunów, pierścienie piorunów obserwowane podczas tego zdarzenia wypełniły przestrzeń między pustymi obszarami, zjawisko, które jeszcze nie jest w pełni zrozumiane przez naukowców.

Ta historyczna erupcja dostarcza cennych informacji dla monitorowania zagrożeń wulkanicznych przy użyciu danych o ostrzeliwaniu w czasie rzeczywistym w przyszłości.

Dodaj komentarz