Tylko małpy z przeciwstawnymi kciukami dają się nabrać na słynny sztuczka magiczną.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jaki trik magiczny wykonali naukowcy na małpach?
2) Jakie były rezultaty tego eksperymentu?
3) Jakie wnioski wyciągnięto z tego badania?
4) Czy małpy potrzebują kciuków do tego, aby być oszukanymi?
5) Jakie inne naczelne były badane w tym eksperymencie?
6) Jakie części układu nerwowego są aktywowane zarówno u małp, jak i u ludzi?
7) Jakie implikacje dla naszego zrozumienia ma badanie?
8) Jakie konsekwencje ma to badanie dla naszego myślenia i umiejętności przewidywania działań innych osób?

Niepokonane małpy: Odkrycie naukowców w kultowym triku magicznym

Naukowcy wykonali słynny trik magiczny o nazwie French drop na trzech rodzajach małp i odkryli, że jedna z gatunków nie dała się na niego nabrać. Zaskakująco, różnica nie leżała w oczach zwierząt, ale w ich rękach. Małpy z przeciwstawialnym kciukiem, podobnie jak ludzie, puściły się w trap, ponieważ miały nasze oczekiwania co do tego, jak trik będzie przebiegał.

„Triki magiczne pomagają zgłębić tajemnice mózgów zwierząt, odkrycia na temat ptaków”

Natomiast małpy bez kciuków nie rozumiały sensu tego triku. Badacze zdali sobie sprawę, że zabawianie naczelnych trikami magicznymi może pomóc nam pogłębić nasze zrozumienie mózgów zwierząt. Ten pomysł już dostarczył nowych spostrzeżeń na temat myślenia ptaków takich jak sójka zwyczajna.

Nowa praca naukowa: Sprawdzenie czy małpy Nowego Świata są podatne na oszustwo w klasycznym triku magicznym

Teraz ten sam zespół naukowców, pod kierownictwem dr. Eliasa Garcii-Pelegrina z Uniwersytetu Cambridge, opublikował nową pracę skupiającą się na eksperymentach z małpami Nowego Świata. Pokazując małpom klasyczny trick magiczny o nazwie French Drop, w którym moneta jest umieszczana w jednej ręce, a następnie pozornie znika i pojawia się w drugiej ręce, Garcia-Pelegrin miał na celu zrozumienie czy zwierzęta o mniejszej sprawności kciuka mogą zostać oszukane. Zamiast monet, małpy otrzymywały swoje ulubione jedzenie i musiały wybrać rękę, która ich zdaniem zawiera jedzenie. Poprawne wybory były nagradzane.

Interesujące badanie ukazuje wpływ zdolności fizycznych i percepcji małp na skuteczność wyboru ręki zawierającej jedzenie

Małpy kapucynki, które używają narzędzi jak ludzie, błędnie wybierały rękę zawierającą jedzenie w 81 procentach przypadków, co wskazuje na podobne oczekiwania do naszych. Małpy marmozety, które nie mają kciuków, poprawnie wybierały rękę w 94 procentach przypadków. Małpy wiewiórki, które mają mniejszą kontrolę nad kciukiem, ale nie mogą wykonywać precyzyjnych ruchów, łatwo dały się oszukać, poprawnie wybierając rękę tylko w 7 procentach przypadków. Wyniki te podkreślają wpływ zdolności fizycznych na percepcję i pamięć. Badanie sugeruje również, że zrozumienie, w jaki sposób różne naczelne doświadczają trików magicznych, może ujawnić ewolucyjne podstawy braków poznawczych, które sprawiają, że jesteśmy podatni na sztuczki magika.

Mózg małpy i człowieka aktywują się w podobny sposób podczas wykonywania i obserwowania czynności – badanie ma implikacje dla zrozumienia naszego myślenia

Zarówno mózg małpy, jak i nasz własny mózg, są dotknięte, jak wykazali naukowcy, aktywują się te same części układu nerwowego, gdy wykonujemy jakąś czynność, jak i gdy obserwujemy kogoś innego wykonującego tę samą czynność. Wyniki tego badania mają implikacje dla naszego zrozumienia, w jaki sposób nasze palce i kciuki kształtują nasze myślenie.

Dodaj komentarz