„Wyspy Widma”, które zniknęły w oceanie

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jak nazywa się wyspa, która była opisywana jako pokryta mgłą skała u wybrzeży Irlandii?
2) Czy wyspa Hy-Brasil kiedykolwiek została zlokalizowana dokładnie?
3) Jaki był powód kolejnych nieudanych wypraw w poszukiwaniu wyspy Hy-Brasil?
4) Jak inaczej nazywana jest wyspa Antillia?
5) Gdzie była umiejscowiona na wcześniejszych mapach wyspa Antillia?
6) Czy Krzysztof Kolumb kiedykolwiek odnalazł wyspę Antillia?
7) W jakim roku ostatnio wspomniano o wyspie Antillia?
8) Które państwo przeprowadziło badania w celu zlokalizowania wyspy Bermeja?
9) Jaki cel miały te badania?
10) Czy rząd meksykański odnalazł wyspę Bermeja?
11) Jakie skutki utraty wyspy Bermeja miało dla Meksyku?
12) Jak nazywa się wyspa, która została zmapowana przez kapitana Jamesa Cooka w 1776 roku?
13) W jakim wieku i dlaczego wyspa Sandy została zaklasyfikowana jako oszustwo?
14) Czy są inne przykłady wysp fantomowych w historii?
15) Czy istnieje możliwość, że niektóre z tych wysp nadal istnieją i czekają na ponowne odkrycie?

„Wyspy fantomowe: tajemnice zaginionych lądów na mapach”

Od starożytności ludzie mapowali wyspy i lądy, gdy przemierzali oceany. Jednak zdarzały się przypadki, gdy wyspy, które zostały odkryte wieki temu, wydawały się zniknąć bez śladu. Te wyspy, znane jako „wyspy fantomowe”, mogły zniknąć z różnych powodów lub nigdy tak naprawdę nie istnieć.

Tajemnicza mglista wyspa Hy-Brasil – zaginiony klejnot Irlandii

Jednym z takich przykładów jest Hy-Brasil, pokryta mgłą skała u wybrzeży Irlandii. Po raz pierwszy została opisana i zmapowana w 1325 roku, ale późniejsze próby zlokalizowania jej dokładnego położenia były nieudane. Niektórzy twierdzili, że widzieli wyspę tylko raz na siedem lat, płynąc w jej kierunku, ale przechodząc przez nią bez dotarcia. Kapitan John Nisbet nawet twierdził, że został tam uwięziony razem z załogą i spotkał starca, który podzielił się historią wyspy. W latach 40. XV wieku wyprawy w poszukiwaniu Hy-Brasil były nieudane. Ostatnie doniesienia o widoczności wyspy pochodzą z 1872 roku, a wielu spekuluje, że może nigdy nie istniała.

Antillia – zaginiona siedmiomiastowa wyspa Atlantyku

Kolejną wymyśloną wyspą jest Antillia, znana również jako wyspa siedmiu miast. Była wymieniana na różnych obszarach Oceanu Atlantyckiego od pierwszego wieku n.e., ale na pierwszych mapach z 1424 roku umieszczono ją na zachód od Portugalii i Hiszpanii. Krzysztof Kolumb planował zatrzymać się tam podczas swojej podróży do Indii, ale nie mógł jej znaleźć. Gdy północny Atlantyk stał się popularną trasą żeglownią, Antillia zaczęła znikać z map i związywać ją z Ameryką Środkową i Północną. Ostatnia wzmianka o Antillii pochodzi z 1631 roku.

Zaginiona wyspa Bermeja: utrata potencjalnych złóż ropy naftowej przez Meksyk

Bermeja, niewielka wyspa u wybrzeży Meksyku, po raz pierwszy pojawiła się na mapach w 1539 roku. Często występowała do XVIII wieku, ale od tamtej pory jej obserwacje były rzadkie. W 2009 roku rząd meksykański przeprowadził badania w celu zlokalizowania Bermeji, ponieważ jej istnienie wydłużyłoby morskie granice Meksyku i dałoby krajowi prawa do złóż ropy naftowej. Jednak wyspy nie znaleziono, a brak Bermeji kosztował Meksyk utratę praw do miliardów baryłek ropy. Niektóre spiskowe teorie sugerują, że rząd Stanów Zjednoczonych zniszczył wyspę, aby zachować prawa do ropy, ale wydaje się to mało prawdopodobne.

Wyspa Sandy – zagadka znikającego lądu

Wyspa Sandy, zmapowana przez kapitana Jamesa Cooka w 1776 roku, pojawiła się na mapach przez dwa wieki. W XX wieku była oznaczana jako „wątpliwość co do istnienia” i nawet była widoczna na Google Maps. Jednak kolejne wyprawy nie znalazły śladu Wyspy Sandy, co spowodowało zaklasyfikowanie jej jako oszustwo.

Dodaj komentarz