Żyrafy mogą mieć mniejsze mózgi, ale tak samo dobrze jak naczelne potrafią wykonywać statystyki

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie zwierzęta zostały przetestowane w badaniu?
2) Jakie umiejętności matematyczne posiadają niektóre ryby?
3) Co potrafią rozróżniać pszczoły?
4) Jakie zwierzęta zazwyczaj posiadają zaawansowane funkcje poznawcze?
5) Co zawierały pojemniki dla żyraf w badaniu?
6) Jakie były kombinacje przekąsek w badaniu?
7) Jakie wybory podejmowały żyrafy w eksperymencie?
8) Ile sesji potrzebowali żyrafy, aby wybrać prawidłowy pojemnik?
9) Jakie zwierzę potrzebowało więcej sesji do dokonania wyboru?
10) Co sugerują badacze na temat zdolności do wnioskowania statystycznego w królestwie zwierząt?

Umiejętności matematyczne w królestwie zwierząt: ryby, pszczoły i żyrafy.

W królestwie zwierząt istnieje wiele przykładów gatunków posiadających umiejętności matematyczne. Na przykład, niektóre ryby potrafią liczyć, pszczoły potrafią rozróżniać między liczbami parzystymi a nieparzystymi, a teraz odkryto, że żyrafy podejmują decyzje oparte na informacjach statystycznych.

Badanie zdolności statystycznych u żyraf w ZOO w Barcelonie

Badanie przeprowadzone w ZOO w Barcelonie dotyczyło czterech żyraf (Giraffa camelopardalis), które miały zostać przetestowane pod kątem zdolności do podejmowania wniosków statystycznych. Zazwyczaj zwierzęta o większych mózgach w stosunku do wielkości ciała, takie jak naczelne i papugi, posiadają tę bardzo zaawansowaną funkcję poznawczą. Dotychczas jednak nie zostało to przetestowane u zwierząt o mniejszych mózgach, takich jak żyrafy.

Badanie preferencji żyrafy: wpływ rodzaju jedzenia na wybory zwierzęcia

W ramach badania żyrafy były prezentowane z dwoma opcjami przysmaków, ukrytymi w zamkniętych pięściach. Przekąski te pochodziły z przeźroczystych pojemników zawierających różne ilości preferowanych marchwi i mniej preferowanych cukinii. Chociaż żyrafy mogły zobaczyć zawartość pojemników, nie mogły zobaczyć rodzaju jedzenia w pięści badacza. W badaniu następnie wprowadzono różne kombinacje przekąsek do pojemników, aby obserwować wybory żyraf.

Żyrafy udowadniają swoją inteligencję poprzez wybieranie preferowanej przekąski z wykorzystaniem statystyki i zrozumienia barier fizycznych.

W drugiej części eksperymentu w środku pojemników umieszczono barierę, aby przetestować zdolność żyraf do korzystania z wnioskowania statystycznego i zrozumienia barier fizycznych w celu wyboru preferowanej przekąski. żyrafy z powodzeniem wybierały przysmak pochodzący z pojemnika z najwyższym odsetkiem ich ulubionej przekąski. Dodatkowo żyrafy szybko podejmowały swoje wybory, średnio potrzebując tylko 1,2 sesji, aby wybrać prawidłowy pojemnik w co najmniej 17 na 20 prób.

„Papugi kea i żyrafy: zdolność do myślenia statystycznego porównywalna z naczelnymi?”

W porównaniu gatunek papugi nazywany kea, który ma większy stosunek mózg-ciało, potrzebował średnio 3.9 sesji. Te wyniki wskazują, że żyrafy posiadają zdolność do myślenia statystycznego podobną do naczelnych i sugerują, że duże mózgi nie są niezbędne do tej silnie rozwiniętej funkcji poznawczej i złożonych umiejętności statystycznych.

Dodaj komentarz